تعادل و جامعیت از ویژگی‌های بارز شعرهای قیصر امین‌پور است

 تعادل و جامعیت از ویژگی‌های بارز شعرهای قیصر امین‌پور است

به گزارش روابط عمومی، محمد کاظم کاظمی در نشست شاعر ماه انجمن ادبی گوهرشاد مشهد با موضوع «قیصر امین‌پور» که با حضور جمعی از بانوان اهل شعر و ادب عصر گذشته در دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی خراسان رضوی برگزار شد، بیان کرد: شعرهای امین‌پور مملو از هنرمندی‌های زبانی، آوایی، تخیل و تصویرهای شاعرانه است و او در کاربرد تکنیک‌های گوناگون هیچ‌گاه افراط نکرده است.

وی افزود: امین‌پور در حوزه‌های مختلف شعری همچون مذهبی، اجتماعی، عاشقانه و... و در قالب‌های مختلف شعری تبهر بسیاری داشت که این عوامل موجب جامعیت آثارش شده بود.

این عضو شورای شعر انجمن ادبی رضوی، قیصر امین‌پور را شاعری خط‌شکن در ابتدای دهه 60 عنوان کرد و گفت: او در دوره‌ای که شعر انقلاب از فضای روز دور مانده بود، شعرهای نوگرایانه می‌سرود و از اصطلاحات و واژگان جدیدی در شعر کلاسیک انقلابی استفاده می‌کرد.

کاظمی بیان کرد: شعر کلاسیک انقلاب مملو از اصطلاحات و تعابیر نمادینی مانند آفتاب، سحر، خون و لاله است؛ اگرچه برخی از این تعابیر در شعرهای امین‌پور نیز وجود داشت، اما از آثار برخی شاعران انقلاب پیش‌روتر بود.

وی فعالیت شعری امین‌پور در هر دو حوزه شعر کلاسیک و نو را یکی دیگر از ویژگی‌های متمایز این شاعر دانست و ادامه داد: او از یک سو در قالب‌های غزل، مثنوی و رباعی و از سویی دیگر در قالب‌های نیمایی شعر سروده است.

 

قیصر امین‌پور؛ احیاگر رباعی در شعر معاصر

این شاعر برجسته افغان با اشاره به برخی شعرهای معروف قیصر امین‌پور ابراز کرد: او از جمله شاعران انقلاب است که قالب رباعی را احیا و به‌روز کرد و جریان‌ رباعی‌سرایی امروزی را رقم زدند. این قالب شعری پیش از آن دوران، کم‌کاربرد بود و حال و هوای قدیمی داشت.

وی با اشاره به جریان‌های شعر معاصر در گذشته گفت: گروهی از شاعران جوان پس از پیروزی انقلاب اسلامی با رهیافت‌های فکری، دینی و گرایش‌های نوین ادبیات آشنا و سردمدار شعر انقلاب می‌شوند که قیصر امین‌پور یکی از این شاعران بود.

کاظمی ادامه داد: او از جمله نخستین افرادی است که شعر انقلاب را با تشکیل محفل ادبی «حوزه اندیشه و هنر اسلامی» به شکل آکادمیک بنیانگذاری کرد که امروزه از این حوزه به‌عنوان هسته اولیه حوزه هنری یاد می‌شود.

وی با اشاره به نقش امین‌پور در شکل‌گیری نگرش‌های نوین هنری در رشته ادبیات در دانشگاه بیان کرد: فعالیت‌های بسیار خوب او در هر سه حوزه دانشگاه، مطبوعات و شاعری موجب وجه تمایزش با دیگران شده بود.

این شاعر برجسته افزود: امین‌پور از چهره‌های شاخص اخلاق‌مدار و بدون حاشیه نیز بود که از نظر ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی در بین شاعران نسل خود محبوبیت خاصی داشت.

لازم به ذکر است، بیان بخش‌هایی از زندگی‌نامه زنده‌یاد قیصر امین‌پور، خوانش برخی شعرهای این شاعر معاصر و معرفی کتاب‌های او از دیگر بخش‌های این نشست ادبی بود.

تاريخ: ۱۳۹۸/۱۱/۳۰