لزوم توجه مسئولان به خط شکسته در کتیبه‌نگاری‌های مذهبی

 لزوم توجه مسئولان به خط شکسته در کتیبه‌نگاری‌های مذهبی

علی‌اکبر رضوانی در حاشیه آیین گشایش نمایشگاه خوش‌نویسی یاس کبود که روز گذشته در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد، در گفت‌وگو با روابط عمومی با اشاره به اینکه اگر خط شکسته بر روی کاشی پیاده شود، از خط ثلث خواناتر خواهد بود، بیان کرد: مشهد به گفته استادان خوش‌نویس به‌خصوص استاد یدالله کابلی خوانساری جایگاه ویژه‌ای در خط شکسته نستعلیق کشور دارد.

وی افزود: خط شکسته نستعلیق در مجموع در روزگار ما پیشرفت بسیاری کرده و مورد استقبال قرار گرفته است و اگر چه نام بزرگان این هنر همیشه ماندگار است و آنان جایگاه عصر خود را دارند، اما در کنار این استادان امروزه شکسته‌نویسان بسیاری در کشور داریم که بی‌تردید برگزاری نمایشگاه‌های متعدد شاهدی بر این امر است.

این مدرس مکتب هنر رضوان با اشاره بر اینکه نمایشگاه یاس کبود حاصل یک سال تلاش هنرجویان مکتب هنر رضوان است، گفت: آثار این نمایشگاه به مناسبت بزرگداشت ایام فاطمیه با موضوع حضرت زهرا(س) خلق شده است.

رضوانی، ضمن ابراز تشکر از همکاری مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی برای برگزاری چنین نمایشگاهی اضافه کرد: بی‌شک برپایی نمایشگاه گروهی ارزشمند است و بر روی سطح آثار هنرجویان مکتب هنر رضوان اثر می‌گذارد.

وی ادامه داد: همچنین برگزاری نمایشگاه می‌تواند موجب تشویق سایر هنرجویان و الگویی برای دیگران شود تا آنان نیز در مسیر ترویج هنر خوش‌نویسی و برپایی نمایشگاه در مناسبت‌ها گام بردارند.

ضرورت توجه به اقتصاد هنر

ماندانا یمینی مسئول مکتب هنر رضوان نیز در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه یاس کبود ابراز کرد: علی‌اکبر رضوانی از استادان برجسته کشور در خط شکسته نستعلیق است که از اولین سال تأسیس مکتب هنر رضوان در مشهد با این مرکز آموزشی هنری همکاری داشته و دارد.

وی افزود: به‌طور معمول هر ساله نمایشگاه گروهی مانند یاس کبود از آثار منتخب هنرجویان استاد رضوانی در نگارخانه رضوان برپا می‌شود و هنرجویان نیز در برگزاری چنین نمایشگاهی همکاری کامل دارند.

یمینی گفت: از آنجایی که مکتب هنر رضوان وابسته به آستان قدس رضوی است، هنرجویان نیز موضوعات مذهبی را برای خلق آثار خود و برگزاری چنین نمایشگاهی انتخاب می‌کنند. چنان که امسال موضوع حضرت فاطمه زهرا(س) برای برپایی نمایشگاه یاس کبود در نظر گرفته شد.

وی با تأکید بر اینکه فروش آثار هنری در مشهد نیازمند مشارکت نهادهای مختلف فرهنگی هنری این شهر مقدس است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مشهد شهری زیارتی است و هر ساله زائران بسیاری به این شهر سفر می‌کنند، با همکاری نهادهای مختلفو برنامه‌‌های دقیق کارشناسی‌ شده و هدفمند مانند حراج آثار هنری مذهبی می‌توان از این ظرفیت گردشگری برای رونق اقتصاد هنر و حمایت از هنرمندان استفاده کرد.

تاريخ: ۱۳۹۸/۱۱/۱۵