نمایشگاه گروهی خوش‌نویسی «یاس کبود» در نگارخانه رضوان افتتاح شد

 نمایشگاه گروهی خوش‌نویسی «یاس کبود» در نگارخانه رضوان افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی،نمایشگاه یاس کبود با نمایش 65 تابلوی خوش‌نویسی در ابعاد مختلف شامل آثار شکسته نستعلیق علی‌اکبر رضوانی مدرس مکتب هنر رضوان و 14 هنرجوی این استاد برجسته کشور در سطح فوق ممتاز روز گذشته در نگارخانه رضوان مشهد گشایش یافت.

آثار این نمایشگاه به مناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) با محوریت آیات قرآنی و اشعار مذهبی در سال جاری خلق شده و به همت مکتب هنر رضوان و نگارخانه رضوان وابسته به مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در معرض دید عموم هنرمندان و هنردوستان گذاشته شده است. 

محدثه آدمیان، لیلا اعلمی، فائزه ایزدی، جواد براتی، علی‌اکبر رزقی، محسن زحمتکش، شراره شیرنگی، هاشم صحراگرد، سید عمادالدین عصمتی، معصومه قلعه نوی، باربارا کسرایی، عصمت نرگسی، ملیحه نورزادیان و محمد شبانی، از جمله هنرجویان استاد رضوانی هستند که آثارشان در نمایشگاه یاس کبود به نمایش درآمده است.

لیلا اعلمی خوش‌نویس مشهدی در حاشیه آیین گشایش نمایشگاه یاس کبود در گفت‌وگو با خبرنگار ما ابراز کرد: چهار اثر از من با موضوع حضرت زهرا(س) در نمایشگاه حاضر به نمایش گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه دوره فوق ممتاز شکسته نستعلیق را زیر نظر استاد رضوانی در مکتب هنر رضوان گذرانده است، افزود: تا کنون تابلوهایم در چندین نمایشگاه گروهی در مشهد در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

اعلمی گفت: وقتی آثارمان در چنین نمایشگاهی به نمایش درمی‌آید، مورد بررسی و نقد هنرمندان قرار می‌گیرد و ما می‌توانیم از این نقدهای مثبت برای ارتقای سطح کار خود استفاده کنیم چنان که من این نکات را در خلق آثار جدیدم به دقت رعایت کردم.

وی اضافه کرد: بی‌شک برپایی نمایشگاه گروهی به هنرجویان یک دوره آموزشی هنری انگیزه ادامه کار و فعالیت می‌دهد تا در رقابتی سالم سطح کیفی آثارشان را بالاتر ببرند.

سید عمادالدین عصمتی نیز در حاشیه نمایشگاه یاس کبود با تأکید بر اینکه پنج اثرش در این نمایشگاه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است، بیان کرد: حدود هشت سال است زیر نظر استاد رضوانی در خط شکسته نستعلیق فعالیت می‌کنم و در حال حاضر هنرجوی دوره فوق ممتاز هستم.

وی ادامه داد: عرصه خط شکسته نستعلیق در جهت ترکیب و فضا به حدی باز است که مانند دریایی بی‌کران می‌ماند به‌طور مثال حرف «نون» را در خط شکسته با روش‌های مختلف می‌توان نوشت، اما نون در خط نستعلیق فقط به یک فرم قابل کتابت است.

عصمتی گفت: خط شکسته نستعلیق عرصه و فضایی دلبرانه دارد و هر صاحب ذوقی را به طرف این خط جذب می‌کند چنانکه نستعلیق‌نویسان نیز علاقه خاصی به خط شکسته نستعلیق دارند و آن را دستمایه آثار هنری خود می‌کنند.

وی با بیان اینکه از آثار هنرمندان بزرگی همچون میرعماد در خلق آثارش الهام می‌گیرد، افزود: گاهی نیز اشعاری را که به دلم می‌نشیند حتی اگر ترکیب سختی داشته باشد، کتابت می‌کنم.

این هنرمند خوشنویس تصریح کرد: مکتب هنر رضوان، طلایه‌دار آموزش خوش‌نویسی و برگزاری نمایشگاه‌ها در مشهد است و توانسته استادان مطرح کشوری و حتی بین‌المللی را جذب و حفظ کند.

یادآور می‌شود، نمایشگاه گروهی خوش‌نویسی یاس کبود تا پنج‌شنبه سه بهمن 1398 از ساعت 9 تا 13 و 16 تا 19 در نگارخانه رضوان واقع در مشهد، خیابان کوهسنگی 17، شماره 16 پذیرای دوستداران هنرهای ایرانی- اسلامی است.

 

تاريخ: ۱۳۹۸/۱۱/۱۵