یازدهمین نمایشگاه «عکاسان برتر افغانستان» در نگارخانه رضوان افتتاح شد

 یازدهمین نمایشگاه «عکاسان برتر افغانستان» در نگارخانه رضوان افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی، آیین گشایش این نمایشگاه گروهی عکس با حضور محمدعلی چمی‌گو مدیر عامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، حسین رحیمی مسئول امور فرهنگی کنسولگری افغانستان در مشهد، زراعتی معاون اجتماعی و سیاسی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی و جمعی از عکاسان افغانستان و ایران شنبه 7 دی ماه در نگارخانه رضوان برگزار شد.

مرتضی حیدری مسئول خانه عکاسان افغانستان در حاشیه این مراسم بیان کرد: نمایشگاه حاضر با نمایش 120 اثر رنگی و سیاه و سفید از 77 عکاس شامل 47 عکاس ساکن افغانستان و 30 عکاس مهاجر این کشور از ایران، کانادا، آمریکا و اروپا برپا شده است.

وی ادامه داد: آثار نمایشگاه عکاسان برتر افغانستان در موضوعات مختلف با استفاده از دوربین حرفه‌ای و موبایلی گرفته شده و در ابعاد 40 در 60 و 30 در 40 برای نمایش چاپ شده است.

مسئول خانه عکاسان افغانستان گفت: در این نمایشگاه، آثاری از هنرمندانی که برای خبرگزاری‌های خارجی مانند چین عکاسی می‌کنند، به ‌واسطه اعلام فراخوان یازدهمین دوره نمایشگاه عکاسان برتر افغانستان و ارتباط با این عکاسان به چشم می‌خورد که مایه مباهات ما است.

حیدری به ارتقای سطح آثار یازدهمین دوره نمایشگاه نسبت به دوره‌های نخست آن اشاره و اضافه کرد: مکان دبیرخانه دائمی هر 11 دوره نمایشگاه عکاسان برتر افغانستان در مشهد قرار داشته است، از این رو آیین افتتاحیه نمایشگاه در این شهر برگزار شد. البته برنامه‌هایی نیز برای نمایش آثار نمایشگاه حاضر در شهرهای کابل، هرات و بامیان افغانستان داریم.

وی با تأکید بر اینکه عکاسی به صورت حرفه‌ای در افغانستان دنبال می‌شود، گفت: آموزشگاه‌های عکاسی در افغانستان تأسیس شده و این رشته در دانشگاه نیز به ‌صورت تخصصی دنبال می‌شود. در مجموع فعالیت‌های عکاسی این کشور امیدوارکننده است.

مسئول خانه عکاسان افغانستان ادامه داد: ارتباط بسیار خوبی بین عکاسان افغانستان و ایران به‌ویژه در فضای مجازی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: عکاسان فعال در افغانستان نیاز به حمایت مادی و معنوی دارند تا بتوانند آسان‌تر و بدون دغدغه به فعالیت عکاسی خود در این کشور ادامه دهند.

یازدهمین فراخوان خانه عکاسان افغانستان در تابستان سال 1398 اعلام شده بود که شش هزار و 120 عکس از 77 عکاس از سراسر افغانستان و جهان به این دبیرخانه رسید. در نهایت با معرفی 500 عکس برتر توسط هیئت گزینش، 120 عکس برای نمایش در نمایشگاه انتخاب شد.

تصویرهایی متنوع از طبیعت، مکان‌های باستانی و مذهبی، زندگی شهری و روستایی و مردم افغانستان از شهرهایی مانند کابل، هرات، بامیان و مزار شریف در کنار عکس‌هایی از مراسم مذهبی مردم افغانستان در مشهد، سفرهای زیارتی آنان به عراق و سوریه و... در نمایشگاه حاضر قابل رؤیت است.

یادآور می‌شود، یازدهمین نمایشگاه عکاسان برتر افغانستان به همت خانه عکاسان افغانستان و با همکاری خانه هنر این کشور، از 8 تا 12 دی 1398 از ساعت 9 تا 13 و 16 تا 19 در نگارخانه رضوان مشهد به نشانی خیابان کوهسنگی 17، شماره 16، پذیرای علاقه‌مندان است.

تاريخ: ۱۳۹۸/۱۰/۱۱