دوره تخصصی بورسیه هنری هنرمندان منتخب کشور در مکتب هنر رضوان آغاز شد

 دوره تخصصی بورسیه هنری هنرمندان منتخب کشور در مکتب هنر رضوان آغاز شد

ماندانا یمینی در حاشیه برگزاری این دوره تخصصی که چهارشنبه 4 دی ماه در مکتب هنر رضوان وابسته به مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی آغاز شد، در گفت‌وگو با روابط عمومی بیان کرد: این مرکز آموزش تخصصی هنرهای ایرانی – اسلامی از سال 1396 یک دوره آموزشی در قالب بورسیه هنری برای هنرمندان حرفه‌ای ساکن در استان‌های کم‌برخوردار که دسترسی به استادان طراز اول در رشته‌های هنری تذهیب، نگارگری و گل و مرغ را ندارند، برگزار کرده است.

وی با اشاره به اینکه بورسیه هنری مکتب هنر رضوان به 17 بانوی هنرمند از استان‌هایی مانند هرمزگان، کرمانشاه، سمنان، سیستان و بلوچستان، چهار محال و بختیاری و... اعطا شده است، گفت: تعدادی از جلسات این دوره تخصصی کارگاهی با حضور این بانوان پر تلاش زیر نظر استادان برجسته مکتب هنر رضوان در سال‌های 1396 و 1397 در این مرکز هنری در مشهد برپا شده است.

مسئول مکتب هنر رضوان افزود: ادامه و تکمیل این دوره تخصصی در قالب شش جلسه کارگاهی در زمستان سال جاری(هر ماه دو جلسه) برگزار می‌شود و هنرمندان حاضر با اتمام دوره می‌توانند در انتقال مباحث آموزشی به عنوان مدرس در منطقه بومی خود فعالیت کنند.

یمینی گفت: این هنرمندان با توجه به ارزشیابی صورت گرفته بر روی نمونه آثار و رزومه‌های آنان توسط مکتب هنر رضوان از بین متقاضیان دریافت این بورسیه هنری انتخاب شده‌اند و هزینه اقامت، پذیرایی و دوره‌های آموزشی آنان در مشهد بر عهده این مرکز است.

وی با بیان اینکه بیشتر استادان طراز اول رشته‌های هنری حاضر در تهران، اصفهان و برخی در مشهد فعالیت دارند، ابراز کرد: بعضی از این بورسیه‌های هنری مکتب هنر رضوان به‌صورت خودآموز و بدون کمک استادان متخصص و خوب توانستند به فعالیت هنری خود ادامه دهند تا جایی که موفق به ارسال آثار خوبی به شش دوره گذشته دو سالانه تذهیب‌های قرآنی نیز شده‌اند. 

مسئول مکتب هنر رضوان گفت: در تلاش هستیم با همکاری کانون‌های خادم‌یاری هنری فعال در دفاتر نمایندگی‌های آستان قدس رضوی در مراکز استان‌های کشور شرایطی فراهم شود تا این بانوان هنرمند بتوانند تجربه‌ها و دانش هنری خود را به سایر هنردوستان هم‌استانی‌شان منتقل کنند.

وی گفت: در طی حدود سه سال فعالیت مستمر و تلاش این هنرمندان در سایه حمایت آستان قدس رضوی، شاهد رشد و پیشرفت هنری آنان بوده‌ایم تا جایی که این بانوان هنرمندان در رشته هنری خود مشغول به تدریس و کار شده‌اند و حتی آثار برخی از آنان در ششمین دوره دوسالانه تذهیب‌های قرآنی در سال 1397 خوش درخشیده است.

لازم به ذکر است، این دوره آموزشی تخصصی هنری در راستای حمایت از قشرهای کم‌برخوردار با ایجاد فضایی برای بهره‌مندی از برکات معنوی حرم مطهر حضرت رضا(ع)، در روزهای چهارم و پنجم دی سال جاری، در دو نوبت صبح و بعدازظهر از ساعت 9 تا 13 و 15 تا 19 در مکتب هنر رضوان مشهد در حال برگزاری است.

تاريخ: ۱۳۹۸/۱۰/۱۱