همراه با کاتبان کلام وحی در سوگ‌نگاری خورشید

  همراه با کاتبان کلام وحی در سوگ‌نگاری خورشید

بعضی از زائران هم در اندیشه بودند تا عبارتی زیبا برگزینند و آن را به هنرمند خوش‌نویس سفارش دهند. هنرمندانی که به دعوت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی از شهرهای دور و نزدیک میهمان بارگاه نورانی امام رئوف(ع) شده بودند تا در ویژه برنامه چهار ساعته کتابت «سوگ‌نگاری خورشید» حرم مطهر رضوی قلم‌فرسایی کرده و اثری با خط خوش به زائران و مجاوران این آستان مقدس هدیه کنند. در این مجال به جمع مردم و خوش‌نویسان حاضر در این ویژه برنامه کتابت که هم‌زمان با سال‌روز رحلت پیامبر اکرم(ع) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در رواق دارالمرحمه برگزار شد، می‌پیوندیم تا بیشتر با حال و هوای معنوی آن آشنا شویم.

معرفی جایگاه خوش‌نویسی ایران
میزها مملو از کاغذهای سفیدی است که عبارت سوگ‌نگاری خورشید حرم مطهر رضوی در بخش پایینی آن به چشم می‌خورد. عبارت‌هایی همچون یا امام رئوف، یا عالم آل محمد(ص) یا ابیاتی مثل فقیر و خسته بدرگاهت آمدم رحمی... که جز ولای تو ام نیست هیچ دستاویز، با مرکب‌های مشکی و رنگی بر روی این برگه‌ها نقش می‌بندد. در این بین، محمدعلی چمی‌گو مدیر عامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ابراز می‌کند: «امشب اتفاق بسیار خوبی با حضور بیش از 80 هنرمند از استادان خوش‌نویس و کاتبان کلام وحی کشور از جمله حدود 30 هنرمند از دارالکتابه قرآن کریم در کنار مضجع شریف حضرت رضا(ع) رقم خورد. این خوش‌نویسان با خوش‌رویی اسامی و القاب این امام همام را برای زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی کتابت می‌کنند. اجرای این ویژه برنامه 28 صفر موجب خرسندی دو طرفه مردم و هنرمندان شده است». آثاری به خط‌های مختلف همچون نستعلیق، نسخ و ثلث و حتی رقعه در بین یادگاری‌های کتابت‌ شده برای زائران این آستان مقدس دیده می‌شود. احمد عبدالرضایی عضو شورای ارزشیابی انجمن خوش‌نویسان ایران و از کتیبه‌نویسان حرم مطهر رضوی که از قم میهمان برنامه سوگ‌نگاری خورشید شده است، می‌گوید: «حروف الفبای فارسی با عربی مشابه است، از این رو آثار خوش‌نویسی هنرمندان ادوار تاریخی حرم مطهر رضوی همچون کتیبه‌های صحن‌ها و کیفیت آن‌ها برای بسیاری از زائران غیر ایرانی جالب توجه است. در این بین، برگزاری چنین ویژه برنامه‌ای با این تعداد بالای خوش‌نویس، نشان‌دهنده جایگاه این هنر در ایران و داشته‌های ماست. به‌طور مثال خط نسخ و ثلث در دوران انقلاب اسلامی در کشور رشد کرده است».

تقویت ترویج فرهنگ اهل بیت(ع)
جمعیت مشتاقان هنر، لحظه به لحظه بیشتر می‌شود. بسیاری از زائران بر روی قالی‌های قرمز رنگ رواق دور هم نشسته‌اند و منتظرند تا مرکب یادگاری‌شان خشک شود. فاطمه حامدی نوجوان سیزده ساله تهرانی از جمله این زائران هنردوست است. او می‌گوید: «اتفاقی با خانواده‌ام به رواق دارالمرحمه آمده بودم که با دیدن اشتیاق دیگر زائران، ترغیب شدم تا یکی از بانوان خوش‌نویس حاضر در این برنامه، برایم عبارت شمس‌الشموس را کتابت کند». نوجوان دیگری با پدرش آمده و به نوشتن متعدد عبارت ضامن آهو توسط یکی از خوش‌نویسان جوان می‌نگرد. این تکرار، ترسیم‌کننده شمایی از یک آهوست. علیرضا بخشی از دیگر استادان برجسته خوشنویسی کشور و استان قم بیان می‌کند: «یکی از رسالت‌های ما شیعیان ترویج فرهنگ اهل بیت(ع) است، بی‌شک بهره‌گیری از هنری مثل خوش‌نویسی برای انجام این رسالت، بار تبلیغی و فرهنگی آن را دوچندان و وظیفه ما را هم سنگین‌تر می‌کند. همچنین برگزاری چنین رویدادهای فرهنگی موجب آشنایی مستقیم عامه مردم با این هنر اسلامی- ایرانی و برقراری ارتباط خوش‌نویس و مردم با توجه به نیازهای اعتقادی آنان می‌شود. این آثار خلق شده برای سال‌های متمادی در خانه‌های زائران و مقابل دیدگان آنان قرار می‌گیرد. بدین‌ترتیب می‌تواند موجب تقویت جایگاه اعتقادی آنان شود». در میان 50 خوش‌نویس خراسانی برنامه سوگ‌نگاری خورشید، مصطفی یونسیان هنرمند مشهدی و دارای درجه فوق ممتاز که از سال 1390 با دارالکتابه همکاری می‌کند، نیز حضور دارد. او به ارتباط هنر قدسی خوش‌نویسی با آیات الهی و احادیث اشاره می‌کند و می‌افزاید: «اجرای آثار خوش‌نویسی در فضاهای معنوی همچون حرم مطهر رضوی بر معنویت آن می‌افزاید و از طرف دیگر تأثیر بیشتری بر روی بازدیدکنندگان چنین برنامه‌هایی می‌گذارد».

تاريخ: ۱۳۹۸/۸/۹