حضور 80 خوش‌نویس کشور در ویژه برنامه کتابت «سوگ‌نگاری خورشید» حرم مطهر رضوی

 حضور 80 خوش‌نویس کشور در ویژه برنامه کتابت «سوگ‌نگاری خورشید» حرم مطهر رضوی

ماندانا یمینی در حاشیه اجرای برنامه خوش‌نویسی ویژه ایام پایانی صفر که شب گذشته زیر نظر مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در رواق دارالمرحمه بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) برگزار شد، در گفت‌وگو با روابط عمومی بیان کرد: 30 نفر از این خوش‌نویسان از کاتبان قرآنی کشور هستند که از شهرهای مختلف مانند قم، شیراز، یزد، تهران، اصفهان و... به مشهد مشرف شده و در جمع هنرمندان خراسانی حضور به هم رساندند.
وی ادامه داد: در بین این کاتبان، 10 نفر از استادان مطرح کتابت قرآن کریم جهان اسلام از جمله استادان عبدالرضایی، بخشی و رضاییان نیز در این ویژه برنامه در مشهد شرکت کردند.
مسئول مکتب هنر رضوان گفت: همچنین 50 هنرمند خراسانی از مشهد، فریمان و دیگر شهرهای مجاور که همواره در برگزاری برنامه‌های کتابت در حرم مطهر رضوی همراه مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی هستند، در این برنامه حضور دارند.
وی افزود: این آثار با محوریت موضوعی صلوات خاصه، القاب امام رضا(ع) و اشعاری که در مدح این امام همام سروده شده است همچنین آیات قرآن کریم و احادیث و روایات با موضوع حضرت محمد(ص)، امام حسن(ع) و امام رضا(ع)، در انواع خط مانند نستعلیق، شکسته نستعلیق، ثلث و نسخ کتابت می‌شود. تعدادی از هنرمندان نیز اثر نقاشی‌خط اجرا می‌کنند.
یمینی به حضور 29 بانوی خوش‌نویس در برنامه کتابت سوگ‌نگاری خورشید اشاره و تصریح کرد: هنرمندان با حضور در این برنامه احساس قلبی خود را در ایام سوگواری پایانی ماه صفر به صورت ارائه اثر هنری در حرم مطهر رضوی نشان دادند و با این احساس خاص در این مکان مقدس به خلق اثر می‌پردازند.
مسئول مکتب هنر رضوان ادامه داد: هنرمندان کشور، این آثار خوش‌نویسی را با خلوص نیت پس از کتابت به زائران مشتاقی که در رواق دارالمرحمه حضور دارند، تقدیم می‌کنند. پیش‌بینی شده بیش از هزار اثر توسط هنرمندان به زائران اهدا شود.
وی با بیان اینکه اجرای خوش‌نویسی با حضور هنرمندان کشور سومین برنامه دهه آخر صفر مکتب هنر رضوان امسال در حرم مطهر رضوی به شمار می‌رود، گفت: در شب‌های سوم و چهارم آبان ماه نیز دو برنامه اجرای نقاشی‌خط با حضور علیرضا بهدانی و محسن توسلی استادان مشهدی در ابعاد 2 در 20 متر با موضوع امام رضا(ع) و معراج حضرت محمد(ص) در قالب سوگ‌نگاری خورشید در ورودی صحن کوثر به صحن جامع رضوی برگزار شده است.
لازم به ذکر است، برنامه کتابت سوگ‌نگاری خورشید با هدف بزرگداشت ایام پایانی ماه صفر و اشاعه هنرهای اسلامی- ایرانی به همت مکتب هنر رضوان وابسته به مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و همکاری دارالکتابه قرآن کریم در پذیرش دعوت از استادان این مجموعه در مدت چهار ساعت انجام شد.

تاريخ: ۱۳۹۸/۸/۹