«سوگواره خورشید» روایتگر قصه‌های آرزومندان حریم دوست

  «سوگواره خورشید» روایتگر قصه‌های آرزومندان حریم دوست

این نمایش‌ها برای نخستین بار با مشارکت انجمن هنرهای نمایشی ایران و مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در قالب ویژه برنامه «سوگواره خورشید» از سوم تا ششم آبان ماه در جوار بارگاه منور حضرت رضا(ع) در حال اجرا است. سه گروه جوان که از برترین‌ هنرمندان نمایش‌ خیابانی کشور هستند به عشق میزبانی از زائران این آستان ملکوتی در برگزاری این برنامه مشارکت دارند تا سه نمایش «من جواد هجده سال دارم» از استان ایلام، «نذر مادر» از استان لرستان و «قطار ساعت 8» از استان تهران در میان خیل گسترده اهل هنر و معرفت اجرا شود.

دریچه‌ای متفاوت به آیین‌های زیارت
«جانباز شیمیایی اهل غرب کشور برای ادای نذرش با خودرویی دربست به زیارت امام هشتم(ع) آمده و تنها یاورش راننده‌ای است که از نیت قلبی او چیزی نمی‌داند. راننده جوان مدام گله می‌کند که چرا او با این حال و روزش، سختی سفر را به جان خریده است. سرانجام مرد از جواد هجده ساله و تعزیه‌خوانی برای غریب‌الغربا(ع) می‌گوید...». سعید خیراللهی نویسنده و کارگردان نمایش «من جواد هجده سال دارم» از شهرستان دهلران استان ایلام میهمان برنامه سوگواره خورشید شده است. او از پیشنهاد آستان قدس رضوی به هنرمندان برای اجرای نمایش‌های خیابانی مذهبی در جوار حرم رضوی تا ارائه طرح‌های پیشنهادی خود و همکارانش، برگزاری جلسات پیرامون طرح‌ها با هیئت بازبینی و... می‌گوید. این هنرمند با تأکید بر اهمیت حفظ ارتباط هنر و مذهبمی‌افزاید: «مردم از دریچه اجرای چنین نمایش‌های یک یا دو نفره می‌توانند به‌طور ملموس‌تری با آیین‌های زیارت آشنا شوند». سوگواره خورشید نه تنها برای زائران حریم امن رضوی نویدی خوش آورده است بلکه وسیله‌ای شده تا بهنام کاوه بازیگر نمایش «نذر مادر» هم برای نخستین بار چشمش به گنبد و گلدسته‌های حرم رضوی بیفتد و با حال و هوایی امام رضایی به اجرای این نمایش تک ‌نفره بپردازد. این جوان آبادانی با معرفی پژمان شاه‌وردی از استان لرستان به عنوان نویسنده و کارگردان نمایش نذر مادر می‌گوید: «این نمایش داستان شهیدی گمنام را که در حرم مطهر امام رضا(ع) مدفون است، روایت می‌کند. شهیدی که می‌خواست نذر مادرش را قبل از جنگ ادا کند، اما راهی خط مقدم شد و در عملیات ثامن‌الائمه(ع) شرکت کرد و...».

معرفی هنرمندانه خدمات حرم رضوی
«برای اولین بار به پابوس صحن و سرای دوست آمده است، اما در میان ازدحام جمعیت نمی‌تواند کنار پنجره فولاد برود و به آرزوی دیرینه‌اش برسد. آخر او جوانی معلول است و ویلچر، دوست جدانشدنی‌اش. برادرش در این سفر، همراه و یاورش است، اما نمی‌تواند شور و هیجان زیارت او را فرو بنشاند. سرانجام خادمی از مراد دل جوان خبردار می‌شود و...»

مسعود بَراهیمی نویسنده و کارگردان نمایش «قطار ساعت 8» بیان می‌کند: «این نمایش با هدف معرفی گوشه‌ای از خدمات آستان قدس رضوی برای معلولان توسط دو بازیگر اجرا می‌شود. از سوی دیگر، روایت‌گر تحقق آرزوی یکی از میلیون‌ها زائر حرم مطهر رضوی است تا قلب‌های مشتاقان این آستان نورانی به هم نزدیک شود و با نگاهی متفاوت وارد حرم شوند». نمایش خیابانی ویژگی‌های خاص خود را دارد و مکان و میزان حضور مخاطبان در شیوه و زمان اجرای آن اثرگذار است. چنانکه متن نمایش‌های سوگواره خورشید هم با محوریت موقعیت مکانی بارگاه ملکوتی امام خوبی‌ها(ع) نوشته شده است. این هنرمند تهرانی ادامه می‌دهد: «متأسفانه نمایش‌های خیابانی با رویکرد مذهبی آن‌چنان که باید در کشور رشد نکرده است، اما بی‌شک اجرای آن‌ها در مهم‌ترین شهر مذهبی ایران یعنی مشهد، می‌تواند نقش اثرگذاری در ارتقای جایگاه این هنر و رشد جشنواره‌های آن بگذارد. امیدواریم این رویداد هنری با توجه به اهمیت آن بر فرهنگ‌سازی ادامه یابد». این نمایش‌های خیابانی رضوی در روز نخست اجرای خود طی دو نوبت در حدفاصل دو ورودی باب‌الجواد(ع) و باب‌الرضا(ع) و ورودی بست شیرازی حرم مطهر رضوی اجرا شدند و مورد استقبال پرشور مردم قرار گرفتند.

تاريخ: ۱۳۹۸/۸/۷