نمایشگاه عکس‌های منتخب سوگواره «مهر محرم» در حرم رضوی گشایش یافت

 نمایشگاه عکس‌های منتخب سوگواره «مهر محرم» در حرم رضوی گشایش یافت

میثم قدس‌پور دبیر سوگواره بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال مهر محرم در حاشیه آیین گشایش نمایشگاه عکس‌های منتخب این سوگواره بین‌المللی که صبح امروز در گالری شماره سه رضوان در موزه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، در گفت‌وگو با روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری ابراز کرد: 30 عکس منتخب از آثار یازدهمین دوره ملی و چهارمین دوره بین‌المللی این سوگواره در سال گذشته در نمایشگاه حاضر در معرض دید عموم گذاشته شده است.
وی با بیان اینکه آثار نمایشگاه مهر محرم در سال‌های 1396 و 1397 عکاسی شده است، ادامه داد: آثاری با موضوعاتی مانند راه‌پیمایی اربعین حسینی، آیین‌های عزاداری در خراسان رضوی و خراسان جنوبی به‌ویژه با محوریت چگونگی عزاداری در ماه محرم در این منطقه و همچنین آیین‌های عزاداری محرم در کشورهایی همچون پاکستان، عراق و انگلستان در نمایشگاه مذکور به نمایش درآمده است.
قدس‌پور از آستان قدس رضوی به عنوان یکی از حامیان برگزاری این سوگواره در دو سال اخیر نام برد و افزود: این 30 عکس از بین بیش از 120 اثر راه‌یافته به بخش نمایشگاه این سوگواره در سال گذشته انتخاب شده است.
وی با اشاره به اینکه نمایشگاه عکس‌های منتخب سوگواره بین‌المللی مهر محرم در نجف اشرف و سمنان دایر شده بود، گفت: بسیار خرسندیم که این نمایشگاه با همکاری مجموعه آستان قدس رضوی در مشهد مقدس به ویژه در ایام پایانی ماه صفر دایر شد.
دبیر سوگواره بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال مهر محرم به حضور پرشور زائران ایرانی و غیر ایرانی در ایام شهادت امام رضا(ع) در صحن و سرای رضوی اشاره و اضافه کرد: بی‌شک برگزاری نمایشگاه عکس‌های منتخب سوگواره بین‌المللی مهر محرم در حرم مطهر رضوی نقطه عطفی در تاریخ فعالیت این سوگواره به شمار می‌رود.
وی با تأکید بر همکاری خوب مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، کانون خادم‌یاری هنری رضوی و دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان سمنان برای برپایی نمایشگاه حاضر، تصریح کرد: امیدواریم در سال‌ آینده نیز امکان برپایی چنین نمایشگاهی را در این آستان ملکوتی داشته باشیم و سطح همکاری‌های این سوگواره با مجموعه آستان قدس رضوی افزایش یابد.
قدس‌پور با بیان اینکه علاقه‌مندان تا 30 آبان سال جاری می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه دوازدهمین سوگواره ملی مهر محرم ارسال کنند، گفت: مخاطبان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این سوگواره و بخش‌های مختلف آن شامل عکس، فیلم کوتاه 3 دقیقه‌ای، رسانه‌های برخط و نرم‌افزارها می‌توانند به وب‌سایت «www.mehremoharram.ir» مراجعه کنند.
وی افزود: دوازدهمین سوگواره ملی و پنجمین مسابقه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال مهر محرم به همت مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با همکاری نهادهای مختلف از جمله آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.
عکس‌هایی از حضور زائران پیاده اربعین حسینی در مناطقی مانند مرز مهران، مسیر نجف - کربلا، کربلای معلی و همچنین زائران پیاده در مسیر نیشابور به مشهد و مراسم عزاداری لندن در نمایشگاه مهر محرم به چشم می‌خورد.
لازم به ذکر است، این نمایشگاه با همکاری سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی تا 9 آبان 1398 از ساعت 8 تا 17 در گالری شماره سه رضوان در طبقه همکف موزه مرکزی آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی آماده میزبانی از علاقه‌مندان است.

تاريخ: ۱۳۹۸/۸/۶