نگارخانه رضوان میزبان نمایشگاه نقاشی‌خط «کارنامه» شد

 نگارخانه رضوان میزبان نمایشگاه نقاشی‌خط «کارنامه» شد

کاظم خراسانی مدرس نقاشی‌خط در افتتاحیه نمایشگاه گروهی کارنامه که شب گذشته در نگارخانه رضوان مشهد مقدس برگزار شد، در گفت‌وگو با روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری ابراز کرد: نمایشگاه حاضر برآیند حضور هنرجویان دوره آموزشی آکادمی‌ من است، به طوری که برخی از هنرجویان همچنان هنرجوی دوره هستند.
وی گفت: 41 اثر نقاشی‌خط منتخب از 25 هنرجو که در ابعاد مختلف و با استفاده از تکنیک‌های متنوع و موادی مانند ورق طلا، رنگ‌های جوهری، مرکب‌های ضد آب و... در سال جاری خلق شده است، در نمایشگاه کارنامه در معرض دید عموم گذاشته شده است.
این هنرمند مشهدی درباره این دوره آموزشی نقاشی‌خط افزود: این دوره جامع با ارائه مطالب در محورهای مبانی، فرم، دکوپاژ حروف و تکنیک‌ها در مدت نزدیک به 50 ساعت در 10 تا 12 جلسه برگزار می‌شود.
خراسانی با اشاره به نمایشگاه‌های متنوع گروهی که از آثار هنرجویان سایر دوره‌های آموزشی خود در یک سال اخیر برگزار شده است، بیان کرد: برپایی این نمایشگاه‌ها از یک سو تجربه و رزومه خوبی برای هنرجویان این دوره‌ها است و به آنان انگیزه ادامه کار می‌دهد و از سوی دیگر زمینه‌ای برای آشنایی مخاطبان با هنر نقاشی‌خط فراهم می‌کند.  
وی گفت: نقاشی‌خط گونه‌ای گرایش در نقاشی است که در آن هنرمند از فرم حروف و نوشتار در ایجاد یک اثر تصویری غالباً انتزاعی بهره می‌گیرد؛ شیوه‌ای است که مخاطب را با تلفیقی از هنر مدرن و سنتی روبه‌رو می‌کند. این شیوه قابلیت ارائه عرصه‌ای وسیع برای نوگرایی و تجربه تکنیک‌های خلاقانه و متنوع را برای هنرمند دارد.
مدرس این آکادمی به فعالیت‌های علمی و نمایشگاهی بیش از 20 ساله خود در رشته نقاشی‌‌خط اشاره کرد و افزود: در حالی که نقاشی‌خط گونه‌ای از نقاشی است، بسیاری از هنرمندان تصور می‌کنند نقاشی‌خط خوش‌نویسی است. من این رسالت و دغدغه را داشته و دارم تا به سایر هنرمندان در این زمینه اطلاع‌رسانی کنم. به طور مثال این موضوع را با برپایی نمایشگاه‌های متنوع از آثار هنرجویانم به مخاطبان متذکر می‌شوم.
وی تصریح کرد: بیشتر هنرجویانی که آثارشان در نمایشگاه کارنامه به نمایش درآمده است فعالیت خاصی در رشته خوش‌نویسی نداشتند و توانستند با استفاده از چند حرف تابلوی خوبی ارائه دهند.
خراسانی به برگزاری چند نمایشگاه‌ انفرادی هنرجویانش در سال جاری در تهران و مشهد اشاره و اضافه کرد: آثار این نمایشگاه‌ها سطح کیفی بالایی دارد و مورد توجه و استقبال مخاطبان نیز قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه علاقه‌مندان امکان خرید آثار نمایشگاه کارنامه را دارند، گفت: فروش آثار نیز در راستای ترغیب مردم به خرید آثار هنری و توجه آنان به این تابلوها به عنوان یک کالای دارای ارزش مادی و معنوی و همچنین تشویق هنرجویان و حفظ بُعد اقتصادی هنر انجام می‌شود.

آثاری از فریده جواهرزاده، حمیده زارع، روح‌الله اصغری، مینا شیخی، هانیه برزگر، مریم مقدم، طلا افشین، لیلا حسینی‌نیا، رها امامی، فاطمه صفاری، محمد حسن دانشورز، سید احمد حسینی ابریشمی، عسل قاسمی، زینب آقایی، آرمیتا اکرمی، سمانه ابراهیم‌پور، طناز رضاپور، سعید درمحمدی، مریم نصرتی، زهرا علی‌نژاد، رضا فرزانه، تکتم جعفری، نگار اکبری، غزاله محمدی و الهام اولیایی در نمایشگاه کارنامه به چشم می‌خورد.
لازم به ذکر است، نمایشگاه گروهی نقاشی‌خط کارنامه تا پنج‌شنبه 25 مهر سال جاری صبح‌ها از ساعت 9 تا 12 و بعدازظهرها از ساعت 16 تا 19 در نگارخانه رضوان مشهد واقع در کوهسنگی 17، شماره 16 پذیرای علاقه‌مندان است.

 

تاريخ: ۱۳۹۸/۷/۲۸