پویانمایی «خط سرخ» در معراج شهدای مشهد رونمایی شد

 پویانمایی «خط سرخ» در معراج شهدای مشهد رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، مدیرعامل در مراسم رونمایی از پویانمایی که شب گذشته هم‌زمان با برپایی شب شعر خط سرخ در معراج شهدای بلوار توس مشهد برگزار شد، با تأکید بر اهمیت زنده‌ نگه ‌داشتن یاد شهدا گفت: شاعران با نفوذ کلام با اخلاص خود می‌توانند در حفظ یاد شهدا و اشاعه فرهنگ دفاع مقدس در جامعه اثرگذار باشند.
محمدعلی چمی‌گو با اشاره به نقش مهم شهیدان در حفظ کشور، نظام و اسلام ادامه داد: نخبگان و هنرمندان با زبان و هنر خود می‌توانند از مکانی مانند معراج شهدا دفاع کرده و زمینه توجه بیشتر مسئولان شهر را به این مکان فراهم کنند.
خط سرخ از تولیدات واحد پویانمایی مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به شمار می‌رود که با تکنیک دو بعدی و محوریت موضوعی دفاع مقدس در مدت شش دقیقه به کارگردانی عباس عباسی وزین ساخته شده است.
تصویرهایی از وداع رزمندگان با خانواده‌هایشان، زیارت حرم مطهر رضوی توسط رزمندگان اعزامی به جبهه، حضور آنان در خط مقدم، تشییع پیکر شهدا در بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) و ... در این اثر به چشم می‌خورد.

 


طنین شعرهای ملی و مذهبی
همچنین در این مراسم محمدکریم زندی جانباز دوران جنگ تحمیلی و برادر شهید، محمدکاظم کاظمی شاعر اهل افغانستان، مسلم موسوی، سلمان کرمی شاعر اهل کرمانشاه، محمد نیک، زهرا علی‌پور، غلامرضا غلام‌پور، محمدعلی سالاری، عاطفه جعفری، سیدمهدی موسوی، محمدجواد غفورزاده (شفق)، روح‌الله راوه‌ای، مجید نظافت و سید ابوالفضل بردبار به ترتیب شعرهای خود را قرائت کردند.
شعرهایی با محوریت دفاع مقدس، شهید کاوه، راهیان نور، دختران جانبازان شیمیایی، شهدای عاشورای حرم رضوی، واقعه کربلا و… در قالب‌هایی مانند غزل، مثنوی، رباعی و چهارپاره در این محفل ادبی خوانده شد.
همچنین محسن عرفانیان خادم شهدای معراج در این شب شعر به بیان خاطرات خود از دوران دفاع مقدس و فعالیت معراج شهدا در گذشته پرداخت و بر نقش اثرگذار و افتخارآفرین نیروهای اعزامی از خراسان بزرگ در عملیات‌های مختلف جنگ تحمیلی تأکید کرد.
اجرای سرود آکاپلای «دلیران شهر» توسط گروه سرود آوای رضوان و پخش نماهنگی مرتبط با دوران دفاع مقدس با تصویرهایی از دیدار رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) با جانبازان، حضور رزمندگان در جبهه و مراسم تشییع پیکر شهدا، از دیگر بخش‌های این محفل ادبی بود.
یادآور می‌شود، شب شعر خط سرخ با حضور جمعی از شاعران پیشکسوت و جوان مشهد با همکاری پایگاه بسیج شهدای هنرمند مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، انجمن ادبی رضوی این مؤسسه، فرهنگسرای پایداری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد و حوزه بسیج ادارات آستان قدس رضوی به مناسبت ایام دفاع مقدس برگزار شد.

 

تاريخ: ۱۳۹۸/۷/۱۳