نمایشگاه نقاشی‌خط «نی‌نوا» در نگارخانه رضوان افتتاح شد

 نمایشگاه نقاشی‌خط «نی‌نوا» در نگارخانه رضوان افتتاح شد

مدیر مجموعه هنری رضوان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در حاشیه آیین گشایش نمایشگاه نی‌نوا که بعدازظهر روز گذشته در نگارخانه رضوان برگزار شد، در گفت‌وگو با روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری ابراز کرد: 72 اثر نقاشی‌خط محسن توسلی با موضوع عاشورا در این نمایشگاه در چند بخش در معرض دید هنردوستان قرار گرفته است.
ماندانا یمینی با تأکید بر اینکه آثار نمایشگاه نی‌نوا با بهره‌گیری از نمادها و المان‌های موجود در عَلم‌ها و پرچم‌های عاشورایی دوره‌های تاریخی صفوی، قاجار و معاصر خلق شده است، افزود: برخی از این آثار بر روی پرده‌هایی که به عنوان پرچم‌های عاشورایی استفاده می‌شود و بخشی دیگر بر روی بوم اجرا شده است.
وی با اشاره به نوع چیدمان هنرمندانه نمایشگاه نی‌نوا ادامه داد: استاد توسلی با نمایش تعدادی از تابلوهای خود بر روی کف نگارخانه رضوان و همچنین تابلو عکس سیدعلی حسینیان نسب از مجموعه سَبایا(به اسارت گرفته‌شدگان) تلاش کرده است تا گودال قتل‌گاه را به تصویر بکشد.  
مدیر مجموعه هنری رضوان گفت: همچنین تابلوهایی با اشاره به شهدای دشت کربلا مانند حضرت عباس(ع)، حضرت علی اکبر(ع) و حضرت علی اصغر(ع) در کنار آثار واقعه عاشورا در این نمایشگاه به چشم می‌خورد.
وی با اشاره به حمایت مجموعه هنری رضوان از هنرمندان برای خلق و نمایش آثار مذهبی در مناسبت‌های ویژه مانند عاشورا تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم نمایشگاه نی‌نوا را پس از اتمام برپایی آن در نگارخانه رضوان در قالب برنامه گالری‌گردی در استان‌هایی مانند خراسان جنوبی در معرض دید سایر هنردوستان کشور قرار دهیم.

 

نقش هنر در فرهنگ‌سازی
محسن توسلی نیز با تأکید بر اینکه برخی از آثار نمایشگاه نی‌نوا به تازگی ترسیم شده است، بیان کرد: برای خلق این آثار به مطالعه نمادهای عاشورایی و داستان‌ها و روایت‌های مرتبط با آنها پرداخته‌ام.
این هنرمند مشهدی به وجود شعری از محتشم کاشانی در یکی از آثارش اشاره و ادامه داد: از ظرفیت‌های خط‌هایی مانند شکسته نستعلیق و ثلث برای اجرای متن آثار نمایشگاه حاضر که بیشترشان فرم‌ است، استفاده کرده‌ام.
وی با اشاره به نقش برپایی چنین نمایشگاه‌های هنری در اشاعه فرهنگ عاشورا گفت: آثار نمایشگاه نی‌نوا را با توجه به مسئولیت هنری خود در قبال مخاطبانم با هدف فرهنگ‌سازی در جامعه خلق کرده‌ام.
توسلی به چگونگی برگزاری نمایشگاه نی‌نوا با حمایت مجموعه هنری رضوان اشاره و اضافه کرد: هنرمندان کشورمان نباید نسبت به موضوعات پیرامون خود، چه موضوعات روز جامعه و چه اتفاق‌هایی که در گذشته مانند وقایع مذهبی شیعیان افتاده است، بی‌تفاوت باشند.
نمایش تابلوهایی از عبارت‌های محرمی مانند «با خدا عباس وقتی دست داد  هر دو دست خویش را از دست داد» در کنار تابلوها و چیدمان‌های محسن توسلی، شمع‌های روشن و پخش نوای عاشورایی، جلوه خاصی به نمایشگاه حاضر بخشیده بود.
نمایشگاه عاشورایی نی‌نوا زیر نظر مجموعه هنری رضوان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی تا 28 شهریور 1398، صبح‌ها از ساعت 9 تا 13 و بعدازظهرها از ساعت 17 تا 19 در نگارخانه رضوان واقع در خیابان کوهسنگی 17، پلاک 16 پذیرای عموم علاقه‌مندان است.

 

تاريخ: ۱۳۹۸/۶/۲۱