توجه ویژه جشنواره نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی «گام دوم» به ادبیات کشور

 توجه ویژه جشنواره نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی «گام دوم» به ادبیات کشور

به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری، محمدعلی چمی‌گو در حاشیه نشست خبری اعلام نتایج داوری مرحله نخست اولین جشنواره نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی گام دوم که روز گذشته در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد، با اشاره به بیش از 180 طرح نمایش‌نامه که به دبیرخانه این جشنواره رسیده و داوری شده است، ابراز کرد: این جشنواره آغاز راه است و در آن فرآیند تولید نمایش‌نامه بر اساس طرح‌های رسیده به صورت حرفه‌ای دنبال می‌شود.
وی با تأکید بر پیشرفت خوب ادبی کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تولید آثار فاخر ادبی ادامه داد: امیدوارم بتوان با برگزاری این جشنواره در مسیر برطرف کردن کاستی ها که از کمبود نفوذ این متون فاخر ادبی در فیلم‌نامه‌ها و نمایش‌نامه‌‌نامه‌های کشور ایجاد شده است، حرکت کرد.
رئیس شورای سیاست‌گذاری این جشنواره ملی گفت: با این حرکت می‌توان نگاه نویسندگان داخلی را از توجه به متون غربی خارج از ایران دور کرد.
چمی‌گو به استقبال خوب از جشنواره گام دوم اشاره و اضافه کرد: حمایت نهادهای مختلف فرهنگی و هنری از این جشنواره و حضور هنرمندان و استادان درجه یک کشور در کنار آن موجب شده تا این قدم محکم برداشته شود. امیدوارم با این حمایت‌ها این جشنواره بتواند با قوت و قدرت به راه خود ادامه دهد

جشنواره‌ای با حمایت نهادهای مختلف
مرتضی ملتجی نیز با تأکید بر پذیرش 39 طرح در مرحله نخست جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی گام دوم ابراز کرد: در تلاش هستیم تا کارگاهی یک یا دو روزه با حضور نویسندگان طرح‌های پذیرفته‌ شده مرحله نخست جشنواره و استادان برجسته نمایش‌نامه‌نویسی کشور در آینده نزدیک در مشهد برگزار کنیم.  
دبیر جشنواره گام دوم با بیان اینکه پنج نمایش‌نامه برگزیده در هر بخش این جشنواره طبق نظر هیئت علمی آن در قالب یک کتاب به چاپ خواهد رسید، گفت: نویسندگان طرح‌های پذیرفته شده تا اول آبان ماه سال جاری فرصت دارند تا نمایش‌نامه‌های کامل طرح‌های خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
وی تصریح کرد: برگزاری این جشنواره با حمایت و مشارکت نهادهای مختلف از جمله مرکز هنرهای نمایشی کشور، انجمن نمایش کشور، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد، مؤسسه فرهنگی هنری شهرآرا، حوزه هنری خراسان رضوی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، خانه هنرمندان، انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی و گروه سرمایه‌گذاری رز صورت گرفته است.
در این نشست، فهرست 39 اثر پذیرفته ‌شده مرحله اول داوری جشنواره نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی گام دوم با حضور اعضای هیئت داوران توسط دبیر جشنواره اعلام شد.
کتاب «غریب قریب» اثر سعید تشکری که به همت به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) منتشر شده است، یکی از منابع اقتباسی در حوزه تاریخ اسلام این جشنواره است.
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این جشنواره می‌‌توانند به وب‌سایت mashhadtheater.ir مراجعه کنند.

 

تاريخ: ۱۳۹۸/۶/۲۱