نگارخانه رضوان میزبان نمایشگاه گروهی نقاشی‌خط «چهارگاه» شد

 نگارخانه رضوان میزبان نمایشگاه گروهی نقاشی‌خط «چهارگاه» شد

به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری، نمایشگاه گروهی چهارگاه با نمایش 42 تابلوی نقاشی‌خط از آثار سیداحمد حسینی ابریشمی، رها امامی، سمانه ابراهیم‌پور و نادیا ذاکری که با تکنیک‌هایی مانند ورق طلا و اکرلیک، ترکیب مواد، رنگ جوهری و ورق طلا و اکرلیک و همچنین ورق طلا و مرکب، در سبک‌ها و ابعاد مختلف خلق شده است، شب گذشته با حضور هنردوستان در نگارخانه رضوان مشهد افتتاح شد.
کاظم خراسانی مدرس این آکادمی نقاشی‌خط در حاشیه گشایش نمایشگاه چهارگاه گفت: این نمایشگاه سومین نمایشگاه گروهی جمعی از هنرجویان آکادمی‌ام در مشهد به شمار می‌آید که تعدادی از آثار نمایشگاه در کلاس‌های دوره‌های مختلف آموزشی آکادمی کشیده شده است.
وی با تأکید بر اینکه هنر نقاشی‌خط نسبت به سایر هنرها جدیدتر است و مشتاقان خاص خود را دارد، افزود: برپایی نمایشگاه‌ها از یک سو به خود هنرمندان و از سویی دیگر به هنردوستان علاقه‌مند به آشنایی و دیدن آثار هنری کمک می‌کند که بخش دوم در مشهد پررنگ‌تر است.
همچنین سیداحمد حسینی ابریشمی با اشاره به اینکه 12 اثرش در نمایشگاه چهارگاه به نمایش عموم گذاشته شده است، ابراز کرد: از سال 1395 زیر نظر استاد خراسانی در رشته نقاشی‌خط فعالیت می‌کنم و نمایشگاه حاضر سومین نمایشگاه گروهی‌ام پس از نمایشگاه‌های گذار و اتفاق در سال 1397 است.
این هنرمند مشهدی با بیان اینکه بیشتر تابلوهایش مبتنی بر بنیان‌های گرافیکی است و ترکیبات خوش‌نویسانه ندارد، ادامه داد: در خوش‌نویسی نیز فعالیت داشته و دارم، اما به صورت جدی این هنر را دنبال نکرده‌ام. سبک خطی که در آن فعالیت دارم نیز به خط کوفی اندلسی معروف است که فرم‌های آزاد و رهاتری دارد.
وی با تأکید بر اینکه آثارش بدون فکر قبلی و بیشتر مبتنی بر اتفاق کشیده شده است، گفت: یک هنرمند تا زمانی که آثارش را در معرض داوری عموم قرار ندهد، پیشرفت نمی‌کند. با توجه به بازخورد نمایشگاه گروهی قبلی‌ام، به سمت خلق آثار انتزاعی بیشتر حرکت کردم.
حسینی ابریشمی تصریح کرد: به نظرم هنردوستان برای ورود به رشته نقاشی‌خط الزامی به تبحر در رشته خوش‌نویسی و نقاشی ندارند، چنانکه برخی هنرجویان بدون تجربه قبلی و با ذهنی سفید وارد نقاشی‌خط شدند و آثاری جذاب خلق کردند. البته دانستن قواعد ترکیب‌بندی خوش‌نویسی و نقاشی می‌تواند در خلق اثر به هنرمند رشته نقاشی‌خط کمک کند.


تلاش و علاقه؛ ضامن موفقیت
نادیا ذاکری نیز با بیان اینکه دارای مدرک تحصیلی کارشناس ارشد گرافیک و مدرک انجمن خوش‌نویسان ایران است، ابراز کرد: 7 اثرم در نمایشگاه نقاشی‌خط چهارگاه به نمایش گذاشته شده است. این آثار با الهام از شعرهای مولانا در یک سال اخیر خلق شده و بیشتر آنها انتزاعی است.
این بانوی هنرمند با بیان اینکه فعالیت خود را در رشته نقاشی‌خط از سال 1397 در آکادمی خراسانی آغاز کرده است، گفت: نمایشگاه چهارگاه نخستین نمایشگاه نقاشی‌خط من محسوب می‌شود، البته در گذشته تجربه شرکت در نمایشگاه‌های گروهی مانند پوستر را داشته‌ام.
وی ابراز کرد: شور و اشتیاق بازدیدکنندگان نمایشگاه در کنار نظرات و تشویق‌های آنان به انسان انگیزه ادامه کار در رشته نقاشی‌خط را با وجود برخی شرایط سخت می‌دهد چنانکه تصمیم دارم به تلاش خودم در این حوزه ادامه دهم تا بتوانم اولین نمایشگاه انفرادی‌ام را برپا کنم.
ذاکری با اشاره به اینکه بیشتر هنرجویان نقاشی‌خط پیش زمینه فعالیت در هنر خوش‌نویسی را دارند، افزود: معتقدم اگر فردی پیشینه خوش‌نویسی و گرافیک نداشته باشد، اما باز هم با علاقه و تلاش مضاعف می‌تواند به هدف خود برسد.
لازم به ذکر است، علاقه‌مندان تا پنج‌شنبه 24 مرداد 1398، از ساعت 9 تا 13 و از ساعت 17 تا 20 می‌توانند از نمایشگاه نقاشی‌خط چهارگاه که زیر نظر مجموعه هنری رضوان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در سالن شماره یک نگارخانه رضوان در خیابان کوهسنگی 17 مشهد دایر شده است، دیدن کنند. نمایشگاه بعدازظهر دوشنبه همزمان با عید قربان نیز قابل بازدید است.

 

تاريخ: ۱۳۹۸/۵/۲۳