فرزاد بحیرایی: عنصر خلاقیت در آثار طراحان پوستر کشور باید بارور شود

  فرزاد بحیرایی: عنصر خلاقیت در آثار طراحان پوستر کشور باید بارور شود
نمایشگاه «پوسترایز»
مدرس گرافیک مراکز دانشگاهی مشهد گفت: عنصر خلاقیت در آثار هنرمندان طراحی پوستر کشور باید بارور شود.
فرزاد بحیرایی در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه گروهی «پوسترایز» که شب گذشته در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد بیان کرد: 52 پوستر از 23 دانشجوی گرافیک آموزشکده فنی و حرفه‌ای دختران الزهرا(س) و مؤسسه آموزش عالی فردوس مشهد در محورهای فرهنگی و اجتماعی در این نمایشگاه در معرض دید عموم گذاشته شده است.
وی ادامه داد: این پوسترها با بهره‌گیری از موضوعات مورد نیاز کشور مانند «رونق تولید» شعار سال 1398، اتفاقات اخیر ایران مانند سیل و زلزله با رویکرد کمک به هم‌وطنان این مناطق، یادمانی برای جانباختگان سقوط هواپیمای مسیر تهران- یاسوج، آلودگی هوا، کودکان کار، حمایت از حیوانات، معضل طلاق و... توسط دانشجویان من و در قالب پروژه واحد درسی طراحی پوستر نیم‌سال دوم 1397- 1398 خلق شده است.
این استاد دانشگاه افزود: این دانشجویان دوره کاردانی طراحی گرافیک، برای خلق برخی از این پوسترها از آیات و روایات و همچنین ضرب‌المثل‌های ایرانی به فراموشی سپرده شده استفاده کردند، به‌طور مثال آیات قرآنی در خلق پوسترهایی با مضمون دوری از اسراف به کار رفته است.
بحیرایی با اشاره به اینکه آثار نمایشگاه پوسترایز از بین حدود 200 اثر خلق‌ شده توسط بیش از 45 دانشجو انتخاب شده است، گفت: گزینش آثار نهایی نمایشگاه با مخاطب‌سنجی، توجه به نیازهای جامعه، معیارهای محیط‌های اجتماعی و گالری‌ها، همچنین کیفیت اثر از نظر رنگ و ترکیب‌بندی و حتی شعار تبلیغاتی اثر انجام شده است.
وی با بیان اینکه نمایشگاه پوسترایز نخستین تجربه نمایشگاهی این بانوان دانشجو در حوزه پوستر است، ابراز کرد: سمت و سوی خروجی کلاس‌های طراحی پوستر در این دو مرکز دانشگاهی از ابتدا در جهت برپایی چنین نمایشگاهی بود و نگاه خاصی به ادامه تحصیل این بانوان در مقاطع تحصیلی بالاتر نداشتم، اما ورود آنان به بازار کار برایم ملاک بود.
این مدرس طراحی پوستر ادامه داد: خوشبختانه پس از مشاهده آثار نمایشگاه توسط برخی از مسئولان، تعدادی پیشنهاد کاری برای دانش‌جویانی که بهتر طراحی می‌کنند، مطرح شده است. من همواره برنامه کلاس‌هایم را طوری طراحی می‌کنم که ماحصل برگزاری آن‌ها منجر به نتیجه مثبت برای خودم و شاگردانم شود.
وی با بیان اینکه طراحی پوستر کشور روند بسیار خوبی را طی می‌کند، افزود: البته نسل جدید طراحان پوستر ایران فقط نیاز به نرم‌افزار ندارند بلکه به خلاقیت نیز در کنار یک نرم‌افزار ایده‌آل نیاز دارند. متأسفانه در سال‌های اخیر عنصر خلاقیت آثار کم‌رنگ شده و برخی آثار کپی شده است. در حالی که بسیاری از دانشجویان مراکز دانشگاهی خلاق هستند و فقط باید این عنصر بارور شود.
بحیرایی با بیان اینکه جای عنصر خلاقیت در دروس دانشگاهی کم است، گفت: به طور نمونه برای بارور شدن خلاقیت دانش‌جویان از آنان می‌خواهم برای سوژه‌ای که ایده‌پردازی کردند عکاسی و تصویرسازی کرده و به فضای مجازی مراجعه نکنند.
وی از سالن شماره یک نگارخانه رضوان در خیابان کوهسنگی به عنوان فضایی مناسب برای برپایی نمایشگاه‌های هنری در مشهد نام برد و افزود: همچنین برگزاری جشنواره ملی هنر رضوان توسط مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی که در برپایی آن از استادان و فعالان دانشگاهی نظرخواهی می‌شود، بسیار خوب و مفید است.
در این نمایشگاه آثاری از مهدیه افچنگی، یاسمن افخمی، نازنین الله‌زاده، فاطمه تحریرچی، عادله توحیدیان، فاطمه سادات حسینی، فاضله حیدری، مریم دوزنده، زهرا راسخی، فاطمه سلحشور، مریم شاپوری، لیلا عطاران، الهه مشهدی، منصوره قرائی، زینب قریشی‌نژاد، زهرا قنبری، سیده فاطمه کمالی، هدی لولویی، مژده منوچهری، مینا معمار، شقایق نجفی، ریحانه واعظ شهیدی و شهربانو سلمانی به چشم می‌خورد.
لازم به ذکر است، علاقه‌مندان می‌توانند تا پنج‌شنبه سوم مرداد 1398، از ساعت 9 تا 13 و از ساعت 17 تا 20 از نمایشگاه مجموعه آثار طراحی پوستر پوسترایز که زیر نظر فرزاد بحیرایی برپا شده است، در سالن شماره یک نگارخانه رضوان مشهد واقع در خیابان کوهسنگی 17، پلاک 16 دیدن کنند.
تاريخ: ۱۳۹۸/۴/۳۱