نمایشگاه «کلک زرین» با بداهه‌نگاری‌های رضوی در نگارخانه رضوان افتتاح شد

 نمایشگاه «کلک زرین» با بداهه‌نگاری‌های رضوی در نگارخانه رضوان افتتاح شد
نمایشگاه نقاشی‌خط «کلک زرین» در قالب بداهه‌نگاری‌های رضوی به مناسبت دهه کرامت و فرا رسیدن سال‌روز ولادت امام هشتم(ع) در سالن شماره یک نگارخانه رضوان مشهد افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی، نمایشگاه کلک زرین با نمایش 34 اثر از محمدعلی فراستی، محسن توسلی و علیرضا بهدانی استادان مطرح نقاشی‌خط مشهد در ابعاد و تکنیک‌های مختلف در مدح امام رضا(ع) با حضور جمعی از هنردوستان و هنرمندان مشهدی به‌ویژه خوش‌نویسان به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی شب گذشته در نگارخانه رضوان گشایش یافت.
محمدعلی فراستی در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه کلک زرین بیان کرد: آثارش در این نمایشگاه با بهره‌گیری از قلم نی به‌صورت خوش‌نویسی و با رنگ‌گذاری‌های متنوع خلق شده و برخی از تابلوها نیز با گرایش‌های نوین و در قالب رنگ‌بندی‌های متنوع مانند اکریلیک، رنگ روغن، جوهر و... کشیده شده است.
این هنرمند با تأکید بر وجود نقاشی‌خط بر روی سفالینه‌های ادوار گذشته گفت: در چند سال اخیر هنرمندان به فعالیت در زمینه نقاشی‌خط گرایش پیدا کردند و این هنر در حال حاضر جایگاه خوبی در کشور دارد.
وی تصریح کرد: فردی که می‌خواهد وارد هنر نقاشی‌خط شود باید اصول و قواعد خوش‌نویسی را به‌طور کامل بداند و حتی تا مرحله ممتاز و فوق ممتاز خوش‌نویسی را گذرانده باشد تا بتواند در این رشته موفق شود. چرا که پایه و اساس نقاشی‌خط، خوش‌نویسی است. همچنین هنرمند باید به‌طور کامل با رنگ‌شناسی، فضاسازی و... آشنا باشد.
محسن توسلی ابراز کرد: آثار این نمایشگاه بداهه‌نگاری‌های رضوی با تکنیک رنگ روغن، ترکیب مواد و ورق طلا با رنگ‌های مختلف اکریلیک، روغنی و صنعتی ترسیم شده است.
این هنرمند با تأکید بر اینکه بیش از 90 درصد آثارش بداهه و بدون داشتن طرح قبلی کشیده شده است، ادامه داد: نقاشی‌خط بیشتر به‌دلیل محتوا و اندیشه‌ای که در آن نهفته است، مورد توجه مخاطبان قرار دارد. فارسی‌زبانان شاید فقط با یک قطعه خوش‌نویسی ارتباط برقرار کنند، اما یک اثر نقاشی‌خط به‌دلیل رنگ و فرم آن مورد توجه غیرفارسی‌زبانان نیز قرار دارد.
وی با بیان اینکه از پرنده به عنوان یک نماد برجسته در خلق بیشتر آثارش در نمایشگاه استفاده کرده است، افزود: به‌طور نمونه در یک تابلوی من دو پرنده به طرف گنبد حرم مطهر رضوی پرواز کردند تا به حضرت رضا(ع) سلام گویند. در داخل گنبد نیز مملو از ادعیه زائران است. این همان اندیشه‌ای است که باید در یک اثر نقاشی‌خط وجود داشته باشد.
علیرضا بهدانی گفت: آثار من در این نمایشگاه نقاشی‌خط با تکنیک اکریلیک بر روی بوم و تلفیقی از خوش‌نویسی به‌طور معمول خط شکسته با فضاهای مینیاتوری با استفاده از برخی غزل‌های حافظ و مرتبط با امام رضا(ع) خلق شده است.
این هنرمند با اشاره به اینکه تعداد هنرمندان فعال در نقاشی‌خط در مشهد محدود است، اما آنان کارشان خوب و پرکار هستند، تصریح کرد: هنر نقاشی‌خط در مقایسه با خوش‌نویسی و نقاشی مخاطب بیشتری جذب می‌کند و یکی از پرفروش‌ترین آثار هنری است. چرا این هنر تلفیقی از سه هنر خوش‌نویسی، نقاشی و گرافیک است.
وی ادامه داد: برای خلق آثارم مخاطبان عام را در نظر می‌گیرم تا طیف گسترده‌تری از هنردوستان امکان خرید آن‌ها را داشته باشند.
لازم به ذکر است، علاقه‌مندان تا یکشنبه 23 تیر 1398، از ساعت 9 تا 13 و از ساعت 17 تا 20 می‌توانند از نمایشگاه بداهه‌نگاری‌های رضوی کلک زرین در سالن شماره یک نگارخانه رضوان مشهد واقع در خیابان کوهسنگی 17، پلاک 16 دیدن کنند.
تاريخ: ۱۳۹۸/۴/۱۹