گذری بر برنامه‌های کانون‌‌های خادم‌یاری هنری و شعر و ادب رضوی در دهه کرامت 1398 گره خورده با تو همه تار و پودم

 گذری بر برنامه‌های کانون‌‌های خادم‌یاری هنری و شعر و ادب رضوی در دهه کرامت 1398 گره خورده با تو همه تار و پودم
بار دیگر دهه کرامت رضوی، دهه شور و معنویت از راه رسید و موجی از خوشحالی و اشتیاق در اقصی نقاط ایران اسلامی به راه افتاد.

خادمان و خادم‌یاران مخلص صحن و سرای رضوی در مشهد مقدس لباس خدمت پوشیدند و آماده میزبانی از شیفتگان و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت(ع) در آستانه میلاد حضرت رضا(ع) شدند. این خدمتگزاران دل‌سوخته با قلبی مالامال از عشق به زائران و مجاوران در حوزه‌های مختلف؛ از کفش‌داری و انتظامات تا میهمان‌سرا و پایگاه‌های اورژانس حرم مطهر رضوی مشغول به خدمت هستند. در این بین، حوزه خدمت افتخاری به محبین امام هشتم(ع) در پرتوی طرح خادم‌یاری رضوی و شکل‌گیری دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان‌های مختلف گسترده‌ و تخصصی‌تر شده است و خادم‌یاران نه تنها در حرم ملائک پاسبان رضوی بلکه در گوشه و کنار این سرزمین پهناور می‌توانند با بهره‌گیری از تخصص و توانمندی‌های خاص خود در زیر پرچم آستان قدس رضوی به عاشقان حضرت دوست خدمت کنند. در این مجال به معرفی گوشه‌ای از برنامه‌های کانون‌های خادم‌یاران هنری و شعر و ادب رضوی در دهه کرامت سال جاری در استان‌های مختلف می‌پردازیم که زیر نظر مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی فعالیت می‌کنند.

خدمتی کریمانه از جنس هنر
تشکیل کانون‌های خادم‌یاری هنری و شعر و ادب از ابتدای سال 1397 با هدف توسعه مفهوم خدمت، خادم و مخدوم، استفاده از ظرفیت‌های هنری هنرمندان و شاعران داوطلب خدمت در آستان قدس رضوی و بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) آغاز شد. در حال حاضر 31 کانون خادم‌یاری شعر و ادب و 31 کانون خادم‌یاری هنری در رشته‌های گوناگون همچون خوش‌نویسی، سرود، نقاشی، تذهیب، گرافیک و... زیر نظر مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در استان‌های مختلف کشور فعالیت می‌کنند. مدیریت و برنامه‌ریزی کانون‌های خادم‌یاری هنری رضوی توسط دبیرخانه ستادی خادم‌یاران هنری در این مؤسسه بر اساس سیاست‌ها و ضرورت‌های اجرای برنامه‌های هنری این آستان مقدس در استان‌ها صورت می‌گیرد. سپس این برنامه‌ها به مسئول کانون مربوطه در هر استان برای اجرا ابلاغ می‌شود. قاسم شاهد؛ رئیس اداره برنامه‌های هنری مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی درباره رویکرد برنامه‌های ایام ولادت امام هشتم(ع) سال جاری می‌گوید: «کانون‌های خادم‌یاری هنری استان‌های کشور در کنار کانون‌های خادم‌یاری شعر و ادب  استان ها با بهره‌گیری از ظرفیت و توان مردمی خود برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر مراسم دهه کرامت امسال در قالب برنامه‌های متنوع هنری اعلام آمادگی کردند تا شور و نشاط معنوی این ایام به تک‌تک مردم این آب و خاک منتقل شود». مجموعه آستان قدس رضوی توجه ویژه‌ای به استفاده از ابزار هنر متناسب با موضوع استفاده و خلاقیت و نوآوری در تهیه برنامه‌های دینی خود دارد و با بررسی‌های کارشناسی از ظرفیت مردمی برای خدمت‌رسانی به مردم و محرومیت‌زدایی در سراسر کشور استفاده می‌کند تا با نام علی‌بن موسی‌الرضا(ع) بتواند گام‌های مفید و مؤثری متناسب با شأن و منزلت این امام همام بردارد. شاهد به «خدمت کریمانه؛ مهربانی به رسم اهل بیت(ع)» به عنوان شعار محوری دهه کرامت امسال آستان قدس رضوی اشاره می‌کند و می‌افزاید: «بی‌شک در ‌طرح‌ریزی و اجرای برنامه‌های کانون‌های خادم‌یاری هنری و شعر و ادب رضوی کشور نیز ترویج سبک زندگی اسلامی مبتنی بر سیره رضوی، معرفت‌افزایی در فضایی معنوی و پرمهر و ارائه خدمات کریمانه به عاشقان شمس‌الشموس(ع) دنبال می‌شود».
 
توجه ویژه به عموم دلدادگان
نوای گرم و دلنشین گروه‌های سرود در بسیاری از استان‌های کشور طنین‌انداز شده است. خوش‌نویسان اهل قرآن و ادب دست به کار شدند و اثری بی‌بدیل با پیچ و تاب قلم و سیاهی جوهر بر دل کاغذ سپید آفریدند. قصه‌های رضوی از لابه‌لای متون کهن و جدید بیرون آمد و بر زبان راویان جاری شد. عکس‌های سیاه و سفید در تابلوهای کوچک و بزرگ ایستگاه‌های رضوی نقش بست. طرح‌های خلاقانه گرافیست‌ها در پوسترهای چشم‌نواز ماندگار شد. با شروع این میزبانی‌ها و میهمانی‌ها، منتظران بسیاری به استقبال خادمان صحن و سرای رضوی شتافتند. چه زیبا و پرحرارت است این رسم عاشقی که با تار و پود خادمان و خادم‌یاران حریم دوست در هم تنیده است. اجرای برنامه‌های متنوع کانون‌های خادم‌یاری هنری هم‌زمان با سال‌روز میلاد حضرت معصومه(س) در استان‌های مختلف آغاز شده است و تا 23 تیر ماه؛ سال‌روز ولادت با سعادت امام رضا(ع) ادامه خواهد داشت. شاهد ابراز می‌کند: «اجرای گروه‌های سرود و تواشیح، پخش فیلم سینمایی پویانمایی "در مسیر باران" در مساجد و مؤسسات، برگزاری تئاترهای رضوی در خیابان و ایستگاه‌های ویژه، ایستگاه‌های عکاسی با حرم و کارگاه طراحی پوستر، کتابت آیات قرآنی، احادیث، شعرها و عبارت‌هایی با مضامین رضوی و مذهبی و برپایی نمایشگاه‌‌ها و کارگاه‌های مختلف هنری مثل تذهیب و معرق، از مهم‌ترین این برنامه‌ها در دهه کرامت است». برنامه‌های کانون‌های خادم‌یاری هنری بعضی از استان‌ها مثل آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، قزوین، کرمانشاه، کرمان، مازندران و همدان، تعدد بیشتری از سایر استان‌ها دارد. این برنامه‌ها برای عموم مخاطبان در نظر گرفته شده، البته توجه ویژه‌ای هم به کودکان شده است که می‌توان به برپایی کارگاه نقاشی کودک و اجرای قصه‌گویی اشاره کرد. اگر چه بسیاری از این برنامه‌ها در قالب‌های مشابه مانند اجرای سرود رضوی یا کارگاه خوش‌نویسی اجرا می‌شود، اما بی‌شک نوع آداب و رسوم و فرهنگ هر منطقه در چگونگی و حال و هوای برگزاری آن اثرگذار است. به‌طور نمونه می‌توان از اجرای سرودهایی با زبان‌ها و گویش‌های مختلف همچون ترکی، عربی، لری و مازندرانی نام برد. برخی از کانون‌های خادم‌یاری هم برنامه‌های متفاوت‌تری دارند که می‌توان به بافت ضریح‌پوش سنگ مزار امام رضا(ع) در آذربایجان شرقی، ساخت کلیپ و پخش آن از سیمای استانی در البرز، حضور خادم‌یاران در مراکز نگهداری ایتام در قالب برنامه «پناه جان» در بوشهر، دوخت رایگان چادر در تهران، برگزاری جشنواره عکاسی سیل در خوزستان و اعزام خادم‌یاران هنرمند مازندران به‌صورت پیاده به مشهد مقدس اشاره کرد.
 
14 شهر میزبان «ملکوت هشتم»
عمری را با واژه، قافیه و مصراع سپری کرده بود. مصراع‌هایی که از عمق جانش سروده بود. کلامش با زبانی نو و نوایی گوش‌نواز بر دل هر شنونده‌ای می‌نشست. او عشق و ارادتش را به ساحت نورانی امام خوبی‌ها(ع)‌ با واژه‌ها و ابیات پیوند زده بود... شاعران آیینی کشور این روزها حال و هوای متفاوت‌تری نسبت به دیگر ایام سال دارند. دیدن شوق و هیجان مردم برای حضور در مراسم میلاد فرخنده امام هشتم(ع) دل‌های‌شان را حسابی بهاری کرده است و شعرهایی در قالب‌های گوناگون؛ از غزل و قصیده تا رباعی و دوبیتی در ذهن خلاق‌شان می‌جوشد. جمعی از این شاعران به جرگه خادم‌یاران شعر و ادب رضوی پیوستند و در محافل و مراسم شعرخوانی در بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) و شهرهای مختلف کشور شرکت می‌کنند و سروده‌های خود را با ادب‌دوستان به اشتراک می‌گذارند تا آنان هم از بار معنوی و حسی این آثار حظ وافر ببرند. شب‌های شعر «ملکوت هشتم» همچون سال‌های گذشته به همت انجمن ادبی رضوی مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در دهه کرامت در بعضی از شهرهای کشور برگزار خواهد شد. شاهد در این‌باره بیان می‌کند: «14 شب شعر در قالب ویژه برنامه ملکوت هشتم با هم‌یاری کانون‌های خادم‌یاری شعر و ادب 13 استان کشور در ایام دهه کرامت برگزار می‌شود. در شب نخست محفل شعری هم‌زمان با ایام میلاد حضرت معصومه(س) در جوار آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم‌(ع) برادر ایشان در طبس و همچنین در استان آذربایجان غربی شهر ارومیه در 16 تیر1398 برپا خواهد شد. همچنین چهارشنبه، 19 تیرماه هشت شب‌ شعر ملکوت هشتم به میزبانی شهرهای سمنان، سبزوار، فرخ‌شهر، تبریز، دزفول، اردبیل، نیریز استان فارس و مشهد برگزار می‌شود. برپایی دیگر ایستگاه‌های ملکوت هشتم در پنج‌شنبه، 20 تیر در گرگان و در جمعه 21 تیرماه در کرمانشاه و شنبه 22 تیر سال جاری در رشت و تهران صورت می‌گیرد».
 
از عصر شعر «خواهر خورشید» تا شب شعر گوهرشاد
انجمن‌های شعر بانوان رضوی "گوهرشاد" در تهران و ساری به مناسبت ایام ولادت حضرت معصومه(س) عصر شعر «خواهر خورشید» را به ترتیب در روزهای شنبه 15 تیر و پنج‌شنبه 20 تیرماه برگزار خواهند کرد. بانوان شاعره و خادم‌یار در عصر شعر خواهر خورشید تهران در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری انقلاب اسلامی گرد هم می‌آیند و ارادت خود را به این بانوی برگزیده و کریمه اهل بیت(ع) با زبان شعر نشان خواهند داد. سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساری نیز میزبان عصر شعر خواهر خورشید انجمن شعر بانوان رضوی "گوهرشاد" خواهد بود. هم‌زمان با ایام دهه کرامت؛ انجمن شعر بانوان رضوی "گوهرشاد" مشهد با برگزاری کارگاه نقد شعر آیینی با حضور آقای یوسف بینا در روز شنبه 15 تیرماه میزبان بانوان شاعره آیینی بود؛ در این کارگاه با توجه به ایام ولادت حضرت معصومه(س) و فرا رسیدن ولادت حضرت رضا(ع) بایسته شعر آیینی به ویژه شعر رضوی مورد نقد و بررسی قرار گرفت. شاهد با بیان اینکه شب شعر گوهرشاد نیز هر ساله در حاشیه برگزاری همایش بین‌المللی جایزه جهانی گوهرشاد با هدف گسترش فرهنگ نیکوکاری و با ابزار مهم و اثرگذار شعر و ادبیات فارسی در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود، می‌گوید: «سومین شب شعر گوهرشاد به همت انجمن شعر بانوان رضوی "گوهرشاد" با همکاری مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی با حضور بانوان شاعر استان و کشور در این ایام در جوار حرم رضوی برگزار خواهد شد».
تاريخ: ۱۳۹۸/۴/۱۶