مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی مطرح کرد؛ وقف هنر هنرمندان نمایش«باغ خونی»

 مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی مطرح کرد؛ وقف هنر هنرمندان نمایش«باغ خونی»

مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت: برای اولین بار با همت بازیگران و عوامل  اصلی این نمایش، تمام عواید این اجرا به سیل‌زدگان کشور اختصاص خواهد یافت

محمد علی چمی گو صبح سه شنبه 3 اردیبهشت 98 در  نشست خبری دومین دور اجرای عمومی نمایش «باغ خونی» به نفع مردم شریف مناطق سیل زده کشور در محل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی اظهار کرد: موسسه آفرینش هنری برای بهره‌گیری از ظرفیت هنرهای مختلف برای ترویج فعالیت اسلامی و ایرانی، فعالیت‌های مختلف و متنوعی را از قدیم داشته و در دوره جدید توجه بیشتری به برخی از عرصه‌ها همچون موسیقی و نمایش صورت گرفته است.

وی افزود: در مجموعه موسسه مرکزی در مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره) در خواجه ربیع ایجاد شده که تمرکز آن در حوزه تئاتر کودک و نوجوان است. در نظر داریم که آن را به پردیس نمایش کودک در شهر مقدس مشهد تبدیل کرده و علاوه بر سالن اصلی پنج سالن را به آن اضافه کنیم.

مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: نمایش تئاتر از قدیم نیز صورت می‌گرفته و نمایش«غول بابا» به کارگردانی مهدی سیم‌ریز و محبوبه پاداش  موفقیت خوبی در عرصه تئاتر کشور داشته و از 15 اردیبهشت در تالار هنر تهران اجرا خواهند داشت که فرصت خوبی برای معرفی هنرمندان مشهدی و تئاتر خراسان رضوی است.

چمی‌گو بیان کرد: در حوزه‌های مختلف نمایش نیز دوستان برنامه‌هایی برای آموزش و اجرای پرده‌خوانی برای نوجوانان تدارک دیده‌اند که در شروع تعطیلات تابستان در مجتمع امام خمینی(ره) شرع خواهند کرد تا با شناسایی استعدادهای جدید، بتوانیم در طول سال از این ظرفیت استفاده کنیم و این هنر بومی و قدیمی را احیا کنیم.

وی اضافه کرد: جلسه امروز در رابطه با تئاتری است که توسط هنرمندان شهرمان مدتی قبل رغم خورد و موفقیت خوبی را برای تواتر کشور رغم زد و مضمون این تئاتر در رابطه با  حادثه تلخ گوهرشاد در مشهد مقدس است که توضیحات بیشتر را آقای بشیری خواهند داد. اتفاق خوبی در آینده نزدیک رخ خواهد داد و نمایش مجدد این تئاتر توسط بازیگران بومی از اوایل ماه مبارک رمضان صورت خواهد گرفت.

اضافه شدن سالن بلک باکس 150 نفری به ظرفیت‌های اجرای نمایش در مشهد

مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی تصریح کرد: با هماهنگی انجمن هنرهای نمایشی کشور این تئاتر به مدت 25 شب در در مجموعه موزه زنده زیارت در خیابان نخریسی مشهد اجرا خواهد شد و در همین مجموعه یک سالن بلک باکس با ظرفیت 150 نفر اضافه خواد شد که به ظرفیت‌های اجرای نمایش در مشهد خواهد افزود.

در ادامه این نشست امیر بشیری، کارگردان نمایش «باغ خونی» مطرح کرد: این نمایش در دی ماه سال 1397 در تالار اصلی تئاتر مشهد 20 اجرا در 10 شب را در کارنامه خود ثبت کرده است که مورد استقبال مردم قرار گرفت. این نمایش تولیدی انجمن هنرهای نمایشی کشور است و اگر حمایت‌های معنوی موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس نبود، به این شکل در دی ماه به قول مخاطبان خود نمی‌توانستیم نمایش خوبی داشته باشیم.

وی ادامه داد: این نمایش پنج هزار و 700 مخاطب داشت و در نظرسنجی انجام گرفته 40 درصد از مخاطبان برای اولین بار به تماشای تئاتر رفته‌بودند که این موضوع برای ما بسیار خوشحال کننده بود. بعد از جشنواره فجر نیز صحبت‌هایی برای اجرا مجدد نمایش در مشهد صورت گرفت. انشاالله نمایش را در ماه مبارک رمضان در سالن تئاتر تازه ساز در مشهد اجرا کنیم. این نمایش با تیم کاملا مشهدی و با همان افرادی که در تئاتر فجر حضور داشتند به روی صحنه خواهد رفت.

جواد محمد زاده، از بازیگران تئاتر مشهد در ادامه این نشست خبری گفت: آمار ارائه شده برای نمایش«باغ خونی» آمار تقریبا دقیقی است. یکی از علت‌های استقلبال از این نمایش حضور بازیگران تهرانی بوده اما آیا این اتفاق خوب است یا بد؟ یکی از حسن‌های این اتفاق این است که تعدادی از مخاطبان این نمایش برای اولین بار به نمایشتئاتر آمده و ممکن است به دلیل حضور آقایان آمده باشند و این خوب است. چهره‌های مشهور نه محبوب سبب آشنایی مردم با تئاتر می‌شود.

مسئولین نتوانستند تئاتر را به منزل اصلی خود برگردانند

وی ادامه داد: متاسفانه مسئولین کشور نتوانستند تئاتر را آنگونه که باید چه از نظر ریالی و چه از نظر موقعیتی به منزل اصلی خود برسانند. عده‌ای از بازیگران تئاتری استان نیز به تهران رفته و بیشتر آنان مجدد بازنگشتند و این نیز حسن است زیرا منجر به شناسایی هنرمندان استان خواهد شد.

یکی از هنرمندان تئاتر مشهد اظهار کرد: هنر استان خراسان به خصوص شهر مشهد قدمتی دیرینه دارد و این امر بر هیچ‌کس پوشیده نیست ما باید این موضوع را گسترش دهیم و تعاملاتی میان هنرمندان مشهد و تهران رخ دهد. از مسئولین مجتمع امام خمینی(ره) خواستار این موضوع هستم که کاری انجام دهند تا علاوه بر بالا بردن شعور و فهم آنان سبب شادی آنان نیز شوند.

مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در ادامه این نشست بیان کرد: کار برای حوزه‌های ترویج فعالیت‌های مذهبی کمی سخت است و شاید به همین دلیل است که دوستان تئاتری راحت‌ترین راه را انتخاب می‌کنند.

چمی گو با اشاره به این صحبت که علت حضور 50 درصد از مخاطبان وجود هنرمندان تهرانی است، خاطرنشان کرد: به عقیده من ممکن است عده‌ای به خاطر تغییر ذائقه یا مطالب مناسبی که در صحنه تئاتر اجرا شده‌بود، حضور پیداکنند. دوستان تئاتری باید به این نکته توجه کنند که اگر می‌خواهند قشر عظیمی از مردم با تئاتر ارتباط برقرار کنند باید ادبیات نمایش خود را عامه‌پسند و نزدیک به فرهنگ ایرانی کنند.

فاطمه توانا یکی دیگر از بازیگران تئاتر مشهد در ادامه این نشست تصریح کرد: آشنایی من با این موسسه همراه با شک و ترس‌هایی که قالبا در ذهن ما از اینگونه نهادها وجود دارد آغاز شد اما پس از گفت‌گو با مدیرعامل این موسسه متوجه نگا