توجه ویژه مجموعه هنر رضوان به اعتلای خوش‌نویسی و هنرهای تزیینی حرم رضوی

 توجه ویژه مجموعه هنر رضوان به اعتلای خوش‌نویسی و هنرهای تزیینی حرم رضوی
رییس اداره آموزش و مجموعه رضوان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت: این مجموعه توجه ویژه‌‌ به اعتلای هنر خوش‌نویسی و هنرهای تزیینی حرم مطهر رضوی را در سال جاری در دستور کار خود قرار داده است.
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی محمد ظریف صدر شب گذشته در حاشیه گشایش نمایشگاه خوش‌نویسی «نوازش قلم» در نگارخانه رضوان مشهد در تبیین برنامه های نگارخانه رضوان در سال پیش رو گفت : با توجه به تأکیدی که رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) در حکم حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی بر نگهباني و مراقبت از گنجينه‌ منحصربه‌فرد هنر معماري و خطاطي و تزیين به کار رفته در مجموعه‌ بناها و فضاهای حرم مطهر رضوی داشتند، مجموعه هنری رضوان بر آن است تا با انرژی مضاعفی در این دو حوزه در سال جاری فعالیت کند.
وی با اشاره به اینکه مجموعه رضوان به طور تخصصی در دو حوزه خوش‌نویسی و تزیینات به کار رفته در بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) فعالیت می‌کند، افزود: امیدواریم بتوانیم اقدامات بسیار با کیفیت و مقبول‌تری در این دو حوزه نسبت به گذشته انجام دهیم.
رییس اداره آموزش و مجموعه رضوان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت: نگارخانه رضوان در سال 1398 نیز طبق روال گذشته برگزاری نمایشگاه‌های هنری با محوریت دینی(هنرهای اسلامی- ایرانی) در مناسبت‌ها و اعیاد مذهبی را در اولویت نخست خود قرار داده است.
ظریف صدر ادامه داد: همچنین این مجموعه در تلاش است با حمایت از ظرفیت هنری هنرمندان خوب کشور، امکان تولید اثر توسط این هنرمندان را در راستای ترویج معارف اسلامی، قرآنی و دینی فراهم کند.
وی به استقبال هنرمندان برای برگزاری نمایشگاه‌ در نگارخانه رضوان اشاره و ابراز کرد: این نگارخانه بنیان نمایشگاهی منظمی برای ارائه آثار فاخر هنری دارد.
رییس اداره آموزش و مجموعه رضوان درباره نمایش آثار نمایشگاهی نگارخانه رضوان مشهد در دیگر شهرهای کشور گفت: بی‌شک نقل و انتقال آثار هنری نیاز به تمهیدات خاصی دارد و مکان نمایش آن‌ها در سایر نقاط ایران اسلامی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی اضافه کرد: نمایش آثار فاخر هنری در نگارخانه‌های فاقد استاندارد هنری از یک سو به آثار صدمه می‌زند و از سوی دیگر، چنین گردش نمایشگاهی دیگر مقبولیت نخواهد داشت.
ظریف صدر تصریح کرد: سعی ما بر این است برای گردش‌های نمایشگاهی با سازمان‌ها و نهادهایی که دارای زیرساخت‌های مناسبی برای نمایش آثار فاخر و اصیل هنری هستند مانند موزه هنرهای معاصر اصفهان، فرهنگستان هنر تهران و موزه هنرهای معاصر اهواز همکاری کنیم.
وی در خاتمه اذعان داشت: البته نمایشگاه‌های دوره‌ای مانند نمایشگاه عکس یا تصویرهای آثار هنری را می‌توان در قالب بسته‌های نمایشگاهی برای نمایش در مکان‌های عمومی تهیه کرد و در کنار برپایی نمایشگاه‌های متنوع نگارخانه رضوان می‌توان چنین نمایشگاه‌هایی همچون سال گذشته برگزار کرد.
شایان ذکر است نگارخانه رضوان در فصل بهار و در سه هفته پیاپی میزبان سه نمایشگاه خوشنویسی خواهد بود .
تاريخ: ۱۳۹۸/۱/۲۵