مهدی سیم‌ریز: «زیارت» محور اصلی نخستین جشنواره فیلم مستند «بهشت» است

 مهدی سیم‌ریز: «زیارت» محور اصلی نخستین جشنواره فیلم مستند «بهشت» است
معاون هنری مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت: جشنواره فیلم مستند «بهشت» با محوریت موضوعی زیارت حرم رضوی برای نخستین بار در کشور برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی موسسه آفریبنش های هنری آستان قدس رضوی به نقل از آستان نیوز، مهدی سیم‌ریز در حاشیه نشست خبری نخستین جشنواره فیلم مستند «بهشت» که امروز در سینما هویزه مشهد برگزار شد، ابراز کرد: در طول یک دهه گذشته، پیاده‌روی زائران حرم مطهر رضوی در دهه پایانی ماه صفر به‌ویژه با توجه به مراسم پیاده‌روی اربعین، شکل متفاوتی گرفته و به یکی از رویدادهای فرهنگی و مذهبی بزرگ کشور تبدیل شده است. این امر موجب اهمیت بیش از پیش مستندنگاری و بهره‌برداری فرهنگی از این اتفاق شده است.
وی ادامه داد: حدود چهار سال است برنامه‌های متنوعی را با محوریت مراسم پیاده‌روی دهه آخر صفر در مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی در استان خراسان رضوی طراحی کرده‌ایم تا این رویداد بزرگ به بهترین شکل ممکن پوشش داده شود.
معاون هنری مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی بیان کرد: امسال بعد از چندین سال سفارش تولید اثر هنری مانند ساخت فیلم‌های مستند، به این نتیجه رسیدیم که حجم اتفاق و میزان استقبال هنرمندان از این مراسم به حدی افزایش یافته است که می‌تواند پایه‌گذار یک جشنواره و رویداد مستقل از دیگر جشنواره‌های مذهبی باشد.
سیم‌ریز افزود: در برگزاری جشنواره فیلم مستند بهشت، انتظار می‌رود نه تنها موضوع زائرین پیاده حرم مطهر رضوی بلکه تمامی موضوعات مرتبط با زیارت مورد توجه هنرمندان قرار گیرد.
وی تصریح کرد: امیدوارم دامنه این جشنواره به حدی گسترش یابد که شاهد حضور حداکثری هنرمندان مستندساز با تولید آثار شاخص در آن باشیم.
سیم‌ریز با بیان اینکه فراخوان این جشنواره برای تمامی مستندسازان کشور به منظور گسترش دامنه مخاطبان جشنواره ارسال شده است، گفت: دو مرحله کارگاه عملی نیز با محوریت مستندسازان ایران پس از دریافت رزومه این هنرمندان و گزینش مستندسازان باتجربه در این حوزه در حاشیه این جشنواره برگزار می‌شود تا امکان حضور هنرمندان کشور علاوه بر مستندسازان خراسان رضوی در فضای حرم مطهر امام هشتم(ع) برای مستندنگاری فراهم شود.
همچنین دبیر جشنواره فیلم مستند بهشت با تأکید بر اینکه مشهد پایتخت معنوی ایران اسلامی است، ابراز کرد: متأسفانه هنوز آرشیو تصویری کامل و مستندی از حرم مطهر رضوی، حال زائران و قصه‌های آنان وجود ندارد و همچنان مستندسازان به صورت خودجوش فیلم تولید می‌کنند.
مسعود زارعیان ادامه داد: این انگیزه‌ها به‌ویژه در حوزه سینمای مستند که سینمای اندیشه و جریان‌ساز است و می‌تواند حافظه تصویری ملت ایران را شکل دهد، باید تجمیع، حمایت و ساماندهی شود.
وی با اشاره به حوادثی مانند حادثه مسجد گوهرشاد اضافه کرد: مستندسازان بااستعداد امروز کشور، باید به معارف و جریان‌هایی که در حرم مطهر رضوی اتفاق می‌افتد، دامن بزنند تا این معارف در سطح جامعه گسترش پیدا کند.
زارعیان با تأکید بر اینکه جشنواره فیلم مستند بهشت برای نخستین بار با محدودیت کمتری برای تکمیل این آرشیو در حال برگزاری است، گفت: امیدواریم این جشنواره با ساماندهی این عرصه و انجام کار تخصصی یعنی افزایش سطح دانش مستندسازان، منجر به تولید آثار فاخر، ارزشمند و تأثیرگذار شود.  
لازم به ذکر است، نخستین جشنواره فیلم مستند «بهشت» زیر نظر مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی از 7 تا 9 اسفند 1397 در پردیس سینمایی هویزه برگزار خواهد شد.


تاريخ: ۱۳۹۷/۱۰/۱۳