کارگاه طراحی کاشی و ویژگی های فنی آن برگزار شد

 کارگاه طراحی کاشی و ویژگی های فنی آن برگزار شد
به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، هفتمین کارگاه آموزشی «ششمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی و طراحی نقوش اسلامی کاربردی» با موضوع "طراحی کاشی و ویژگی های فنی آن " در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ، کارگاه «طراحی کاشی و ویژگی‌های فنی آن» به‌عنوان هفتمین کارگاه‌ ششمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی و طراحی نقوش اسلامی کاربردی با حضور جمعی از استادان و هنرجویان هنرهای سنتی صبح پنجشنبه ۲۴ آبان در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد.
جمعی از هنرجویان  رشته‌های طراحی فرش، طراحی کاشی، نگارگری و...، در این کارگاه حضور به هم رساندند و از مباحث تئوری و عملی آن زیر نظر منصور تامسون طراح پیشکسوت هنرهای سنتی کشور بهره‌مند شدند.
در این کارگاه  لزوم شناخت اصول و مبانی طراحی کاشی و فرش، نقش اثرگذار رنگ‌بندی در جذابیت طرح، نقوش اسلیمی و ختایی در طراحی کاشی، تفاوت طرح در‌ فرش‌های ماشینی و دستباف و اهمیت انسجام در طرح‌های سنتی و .. مورد بررسی قرار گرفت .
منصور تامسون طراح پیشکسوت هنرهای سنتی کشور در حاشیه برگزاری این کارگاه گفت: گنجینه‌ کم‌نظیری از طرح‌ها و نقش‌های هنرهای اسلامی- ایرانی در گوشه و کنار کشور وجود دارد که تک تک هنرمندان باید آنها را شناسایی و احیا کنند.
وی افزود : متأسفانه بسیاری از این طرح‌ها  گذشت زمان به فراموشی سپرده شده و در حال نابودی است، اما هنرمندان هر خطه با شناخت و ترویج این نقوش زیبا و ارزنده می‌توانند به حفظ و گسترش آنها کمک کنند.
تامسون به مسئولیت همه مردم برای حفظ و پاسداری این نقوش اشاره کرده و یادآور شد: طراحی در همه هنرهای سنتی حرف اول را می‌زند و عموم هنرمندان، چه قالی‌باف و چه کاشی‌کار باید نقوش هنر خود را بشناسند تا حاصل هنرشان به ‌هدر نرود.
ششمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی و طراحی نقوش اسلامی کاربردی کشور زیر نظر مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در حال برگزاری است که طراحی کاشی سنتی از جمله محورهای این رویداد هنری به شمار می‌رود.
گفتنی است، علاقه‌مندان تا 15 آذر سال جاری می‌توانند آثارشان را برای شرکت در این دوسالانه ارسال کنند. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آن می‌توانند به نشانی اینترنتی www.tazhib.org مراجعه کنند.
تاريخ: ۱۳۹۷/۸/۲۶