ادبیات فارسی عرصه ادبیات پارسایی است

 ادبیات فارسی عرصه ادبیات پارسایی است


شاعر برجسته کشور گفت: ادبیات فارسی، عرصه ادبیات پارسایی است.

به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ، مرتضی امیری اسفندقه شاعر برجسته کشور در نشست تخصصی «زنان شاعر در ادبیات فارسی» که عصر روز گذشته در جوار حرم مطهر رضوی برگزار شد، ابراز کرد: ادبیات فارسی عرصه ادبیات پارسایی است و تمام شعرهای ناب فارسی که تا امروز باقی مانده شعر آیینی بوده است.
وی به آثاری مانند «خسرو و شیرین» و «لیلی و مجنون» نظامی اشاره کرد و افزود: نوعی عفت ذاتی در شعر عاشقانه وجود دارد و آن نیز در زمره ادبیات آیینی قرار می‌گیرد.
امیری اسفندقه با تأکید بر اینکه شأن ادبیات فارسی شعر نفسانی نیست، تصریح کرد: پس از انقلاب اسلامی، شعر آیینی از نظر کیفی و کمی رشد بسیاری کرد و فصل دیگری در ادبیات آیینی کشور آغاز شد.
وی با بیان اینکه ادبیات فارسی، ادبیات دفاع از مقدسات است، ادامه داد: در مجموع پیام شعر فارسی که سراسر شعر آیینی است، حذف من و منیت از گستره شعر است. به عبارتی شعر آیینی از آنجایی شروع شد که شاعر تلاش کرد از خودش چیزی به نمایش نگذارد و تنها واژه‌ها و شعرش دیده شود.
این شاعر برجسته کشور با اشاره به برخی از آثار کهن ادبیات فارسی مانند گلستان و بوستان سعدی گفت: جامعه‌ای که شعر ناب ندارد، جامعه بدون روحیه است.
وی از پروین اعتصامی به عنوان یکی از نوابغ شعری کشور نام برد و اضافه کرد: هیچ شاعری، خاتم‌الشعرا نیست و هزاران شاعر بهتر از او پا به عرصه خواهند گذاشت.
امیری اسفندقه با اشاره به برخی از استادان بزرگ شعر آیینی کشور مانند شادروان غلامرضا شکوهی، بیان کرد: شاعر بدون هیچ جانب‌داری نفسانی، به‌گزینی می‌کند و بهترین واژه‌ها را در بهترین موقعیت قرار می‌دهد به عبارتی شاعران کشف می‌کنند نه خلق.
وی با تأکید بر لزوم حفظ «انجمن ادبی بانوان رضوی؛ گوهرشاد» توسط حاضران این محفل شعری گفت: بایسته‌ها و شایسته‌های شعر آیینی توسط شاعران باید رعایت شود.
طیبه سادات ثابت دبیر انجمن شعر بانوان رضوی مشهد به معرفی این انجمن و منتخبی از فعالیت‌های آن در این نشست پرداخت و افزود: این انجمن در شهرهای قم، تهران، یزد، شیراز و اصفهان نیز شروع به کار کرده است.
همچنین جمیله سادات کراماتی، آرزو نصیری، زهرا علی‌پور، ملیحه آخوندی، فاطمه سادات قوامی و معصومه صاحبی سروده‌های خود را در موضوعات و قالب‌های مختلف در نشست حاضر قرائت کردند. زهرا محدثی خراسانی عضو شورای شعر انجمن ادبی گوهرشاد، اجرای این نشست تخصصی را بر عهده داشت.
تاريخ: ۱۳۹۷/۸/۷