عکاس پیش‌کسوت خراسان رضوی تأکید کرد؛ ضرورت توجه عکاسان مستند اجتماعی به ایده‌پردازی

  عکاس پیش‌کسوت خراسان رضوی تأکید کرد؛ ضرورت توجه عکاسان مستند اجتماعی به ایده‌پردازی

عکاس پیش‌کسوت خراسان رضوی بر ضرورت توجه عکاسان به ایده‌پردازی و هدفمندی در عکاسی مستند اجتماعی تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ، فرامرز عامل بردبار عکاس پیش‌کسوت خراسان رضوی در مراسم «نقد و بررسی آثار نمایشگاه دومین دو سالانه انجمن عکاسان خراسان رضوی» که سه شنبه عصر در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد، گفت: هنرمندی می‌تواند در شاخه عکاسی مستند اجتماعی موفق عمل کند که کارش را هدفمند شروع و به پایان رساند.
وی با تأکید بر اهمیت ایده‌پردازی در عکاسی مستند اجتماعی اضافه کرد: همچنین شناخت منطقه مورد نظر عکاسی نقش مهمی در موفقیت این شاخه عکاسی دارد و عکاسان باید با آگاهی کامل و کسب اطلاعات درباره مشکلات منطقه، نوع زندگی و مذهب مردم آن مکان، در شاخه عکاسی مستند اجتماعی فعالیت کنند.
عامل بردبار با بیان اینکه امروزه تعداد شاخه‌های هنر عکاسی افزایش یافته است، گفت: یک عکاس مستند اجتماعی با مجموعه عکس‌های خود می‌تواند یک اتفاق خوب و اثرگذار در جامعه خلق کند.
وی به تأثیرگذاری عکس بر روی اقشار مختلف جامعه اشاره کرد و افزود: یک عکاس مستند اجتماعی معضلات جامعه را می‌بیند و با دوربین خود آن‌ها را ثبت و مطرح می‌کند.
این عکاس پیش‌کسوت به نقش دوربین و دیگر ابزارهای عکاسی در ماندگاری آثار این هنر اشاره و ابراز کرد: نوع اجرای عکس چه در قالب انتشار در کتاب و روزنامه و چه نمایش در نمایشگاه، اهمیت بسیاری در دیده شدن آن عکس دارد.
همچنین یکی از اعضای کمیته علمی انجمن عکاسان خراسان رضوی در این مراسم گفت: اندیشه درباره زبان تصویر مهم‌تر از شناخت ابزار و اداوات هنر عکاسی است.
امیرحسین صفرلی به لزوم بهره‌گیری از تمام حواس پنج‌گانه برای ثبت یک عکس خوب اشاره کرد و ادامه داد: یک عکاس موفق باید با چشم دل به موضوع نگاه کند.
وی در ادامه نکاتی را درباره عکاسی ایستا و پویا بیان کرد و سپس به نقد و بررسی برخی از آثار نمایشگاه دومین دو سالانه انجمن عکاسان خراسان رضوی پرداخت.
ارائه گزارشی درباره فعالیت‌های اخیر انجمن عکاسان خراسان رضوی توسط استاد محمدرضا لطفی؛ رئیس هیئت مدیره این انجمن و تقدیر از برخی پیش‌کسوتان هنر عکاسی خراسان رضوی، حامیان این انجمن و تنی چند از عکاسان جوان و برجسته استان، از دیگر برنامه‌های جانبی این مراسم بود.
تاريخ: ۱۳۹۷/۶/۳