گرفت خط امان ،شاه هم پناهش داد

 گرفت خط امان ،شاه هم پناهش داد

در سالروز ولادت حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع) بزرگداشت شاعر آیینی حبیب ا.. چایچیان متخلص به حسان در حرم مطهر رضوی برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ، به همت انجمن ادبی رضوی وابسته به این موسسه مراسم بزرگداشت شاعران آیینی کشور خصوصا حبیب ا... چایچیان (حسان ) با حضور شاعران برجسته آیینی و خانواده آن مرحوم در رواق امام خمینی (ره) و در حضور جمع کثیری از زائران و مجاوران بارگاه رضوی و علاقمندان به شعر آیینی برگزار شد .
در ابتدای این مراسم حجت الاسلام سید حسین سیدی با قرائت یکی از اشعار حسان  از او به عنوان شخصی که شعر را از او آموخته است یاد کرد و افزود : مجموعه اشعار ایشان ، از مجموعه آثاری است که همه اشعار آن برای مداحان کارآمد است و پدرم همیشه این اشعار را زمزمه می کرد ؛ وی سپس غزلی را تقدیم چایچیان نمود .
تمام عمر در این بارگه کبوتر بود / همیشه شاعر این روضه مطهر بود
طلای ناب غزل را به پای دل می ریخت / برای خیل ابوجهل ها ابوذر بود
...
علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینشهای ادبی حوزه هنری ، شاعر دیگری بود که از حسان با اشعار به یاد ماندنی "امشب شهادتنامه عشاق امضا می شود" و "آمدم ای شاه پناهم بده " یاد نمود وی سپس دو قصیده به مناسبت ولادت رسول اکرم (ص) تقدیم حضار نمود .

ولی ا.. کلامی فرد از زنجان  سومین شاعر دعوت شده به جایگاه اشعار خود را با این مطلع آغاز کرد؛ چگونه مادرت آگه شد از محبت تو / دمی که زاد تو را نام تو حبیب گذاشت ، و غزلی را تقدیم خانواده چایچیان نمود .
این شاعر آذری زبان در ادامه با قرائت دو بیت  از اشعار حسینی این شاعر آیینی از او به بزرگی یاد نمود و سپس غزلی ولایی  تقدیم حضار کرد .
سفر به محضر محبوب شرط ها دارد / حبیب باش که دعوت به کربلات کنند این بیت ، شاه بیت اشعار محمد جواد غفورزاده شفق ، آخرین شاعر این مراسم بود ، وی شعری با مطلع یا امام رضا را نیز به پیشگاه امام رضا تقدیم نمود .
حسن ختام این مراسم تقدیر از خانواده مرحوم چایچیان بود که محسن چایچیان فرزند ایشان با حضور در جایگاه ضمن تشکر از برگزار کنندگان این مراسم ، شعری به نیابت پدر به مناسبت ولادت حضرت رسول اکرم (ص) قرائت نمود و سپس یکی از اشعار خود را به پدرش تقدیم نمود .
در کنگره عشق شتابش دادند/ از جام غدیر خم شرابش دادند
چون گفت که ای شاه پناهم بدهید / در خلد برین چه خوش پناهش دادند
او تشنه راه عترت و قرآن بود / در خیمه گه حسین آبش دادند
بر تن کفن از رایت پاک زینب / از تربت علقمه به کامش دادند
در حب علی تمام عمرش سر کرد / با نام خدا بانگ صلاتش دادند
تاريخ: ۱۳۹۶/۹/۱۶