عطاالله شاکری در بازدید از نمایشگاه نگاره‌های قرآنی: هنر معاصر باید رنگ و بوی زمان خود را داشته باشد

 عطاالله شاکری در بازدید از نمایشگاه نگاره‌های قرآنی: هنر معاصر باید رنگ و بوی زمان خود را داشته باشد

عطاالله شاکری هنرمند و مدرس نگارگری، در حاشیه بازدید از نمایشگاه نگاره‌های قرآنی «نقش مُصحف» در نگارخانه رضوان وابسته به موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ابراز کرد: در آثار امیرحسین آقامیری به ترکیب‌بندی‌های بسیار جالبی برمی‌خوریم. ایشان از المان‌های برگرفته از نقوش تجریدی استفاده می‌کند. از فضاسازی‌های تذهیب بسیار استفاده کرده و پیچ وتاب، نقوش تزئینی و تجریدی در آثار این هنرمند بسیار به چشم می‌خورد.

شاکری افزود: در آثار این نمایشگاه مشاهده می‌کنیم ساختارشکنی در ترکیب‌بندی‌های معمول و رایج در نگارگری با این فضاها در هم آمیخته و با استفاده از این عنصر مهم، ترکیب‌بندی و طراحی‌های نگارگر، شناسنامه هنری و کاری ایشان شده است.

وی تصریح کرد: هنر معاصر جز وام‌دار قدما بودن، بایستی حتما اثر رنگ و بوی زمان و مکان خودش را نیز داشته باشد.
این استاد نگارگر مذهبی درباره گرایش و سوق دادن جوانان هنرمند به موضوعات قرآنی گفت: اساتید در هر رشته هنری باید پس از آموزش‌های اولیه و قبل از اینکه هنرجو وارد مبحث رنگ و اجرا شود، افکار او را جهت‌دهی کنند‌.

وی در پایان اضافه کرد: خوشبختانه در چندسال اخیر، موضوعات قرآنی با اقبال خوبی توسط هنرجویان جوان مواجه شده است. طوری که حتی در بحث آرایه‌ها نیز در یک کلاس هنری بیشتر از نیمی از هنرجوها به موضوعات مذهبی متمایل هستند.

گفتنی است نمایشگاه «نقش مصحف» مشتمل بر آثار نگارگری امیرحسین آقامیری، با موضوع قصص قرآنی، به منظور استقبال از ماه مبارک رمضان از تاریخ 23 اردیبهشت ماه در نگارخانه رضوان افتتاح شده و تا 4 خرداد ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان به هنرهای قرآنی می‌توانند برای بازدید از این آثار فاخر، همه‌روزه صبح‌ها 9 تا 13 و بعدازظهرها 17 تا 19 به کوهسنگی 17 مراجعه کنند.

تاريخ: ۱۳۹۶/۲/۲۶