برنامه اختتامیه دوسالانه تذهیب های قرآنی اعلام شد

 برنامه اختتامیه دوسالانه تذهیب های قرآنی اعلام شد

علی ثابت نیا ، دبیر دوسالانه تذهیب های قرآنی برنامه های مراسم پایانی پنجمین دوسالانه تذهیب های قرآنی را که عصر روز جمعه 17 دی ماه در تالار همایش ها و نمایشگاه های آستان قدس رضوی برگزار می شود اعلام کرد .
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی علی ثابت نیا دبیر پنجمین دوسالانه تذهیب های قرآنی گفت : این دوره ازدو سالانه عصر روز جمعه 17 دی ماه با حضور برگزیدگان جشنواره ، هیئت داوران ، جمعی از هنرمندان مطرح کشور و با حضور تولیت معزز آستان قدس رضوی حضرت آیت الله رئیسی در مرکز همایش ها و نمایشگاه های آستان قدس رضوی به کار خود پایان خواهد داد .  
وی سپس به تشریح برنامه های این مراسم پرداخته و افزود : دبیر خانه دوسالانه تذهیب های قرآنی در راستای تقدیر و بزگداشت پیشکسوتان این هنر بر آن است تا از این پس در هر دوره از تعدادی  از هنرمندان مطرح کشور تقدیر به عمل آورد ، در همین راستا نشان زرین رضوان طراحی و آماده شده و در این مراسم به سه تن از هنرمندان عرصه نگارگری ، طراحی و نقوش سنتی استادان هوشنگ جزی زاده ، محمد علی الهامی نیا و زینت السادات امامی توسط مدیر عامل موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی تقدیم خواهد شد .
ثابت نیا خاطر نشان می کند : اولین گزینش دبیرخانه برای اهدای این نشان استاد فرشچیان خالق آثار مطرحی چون ضامن آهو ،‌عصر عاشورا و طراحی ضریح مطهر امام رضا (ع) بود که متاسفانه شرایط برای حضور ایشان در ایران مهیا نشد .
وی افزود : ازدیگر برنامه های دبیرخانه در این مراسم سخنرانی حضرت آیت الله رئیسی حول محور هنرهای قرآنی است چرا که حرم مطهر رضوی خانه وقف است و حضور زائران در حرم همواره با قرائت قرآن همراه بوده است ، همین امر سبب وقف قرآن های متنوعی در دوره های مختلف به حرم بوده است که مقام معزز تولیت در این زمینه ایراد سخن خواهند داشت .
دبیر پنجمین دوسالانه تذهیب های قرآنی تقدیر و اهدا جوایز به برگزیدگان پنجمین دوره از دوسالانه های تذهیب های قرآنی را بخش دیگر این برنامه خوانده و گفت : طبق برنامه همه ساله در این مراسم از برگزیدگان هر بخش با هدایای نقدی ،‌ لوح تقدیر و تندیس تجلیل خواهد شد . وی اذعان داشت : دبیر خانه دو سالانه از روز پنج شنبه میزبان 35 تن از برگزیدگان این دوره بوده و برنامه های ویژه ای برای ایشان تدارک دیده شده است .
علی ثابت نیا افزود : در بخشی دیگر از این مراسم جمعی از هنرمندان به جهت تقدیر و بزرگداشت فعالیت های شیخ ابراهیم زکزکی رهبر شیعیان نیجریه و به سبب علاقه خاص ایشان به تلاوت قرآن ، اثری قرآنی به ایشان تقدیم خواهند نمود که  دختران ایشان به نمایندگی از پدر این هدیه را دریافت خواهند نمود .
پنجمین دوسالانه تذهیب های قرآنی پس از داوری 465 اثر رسیده به دبیرخانه توسط هیئت داوران  مشتمل بر مجید فدائیان ،‌طاهرنبی زاده ، حسین تنکابنی ، عبدالمجید شریف زاده ،‌مهرزمان فخار منفرد ، رضا یساولی و رضا مهدوی  و پس از برگزاری سه دوره نمایشگاه از آثار برگزیده در بخش های تذهیب ، گل و مرغ ، نگارگری و تشعیر از 175 اثر منتخب با معرفی برگزیدگان خود در هر بخش روز جمعه به کار خود خاتمه خواهد داد .
 
 
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۴