خلاقیت حلقه مفقوده نگارگری معاصر

 خلاقیت حلقه مفقوده نگارگری معاصر
رضا یساولی داور بخش نگارگری و گل و مرغ پنجمین دوسالانه تذهیب های قرآنی  در حاشیه داوری این دوسالانه ، با نگاهی به سیر تحولات هنر نگارگری در چند سال اخیر ، نگاه تزئینی و کپی های بدون خلاقیت  را آفت هنر نگارگری دانست .
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ، رضا یساولی از داوران بخش گل و مرغ و نگارگری  پنجمین دوسالانه تذهیب های قرآنی ،در مورد کیفیت آثار نگارگری ارائه شده به دوسالانه گفت : تکنیک کار  در یک دهه اخیر رشد خوبی داشته است اما به لحاظ محتوایی توقفی طولانی داشته ایم ، بدون خلاقیت فقط کپی می کنیم و به هنر نگارگری به عنوان یک هنر تزئینی می نگریم .
وی حمایت آستان قدس رضوی از هنر نگارگری را راهی برای خروج از این توقف خواند و افزود: در طول تاریخ هنر ایران ، هر آنجا که حامیان هنر ، افرادی با نفوذ بوده اند شاهد شکوفایی هنر وخلق بهترین آثار بوده ایم ؛ با توجه به ارادت خاص مردم به حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام  این نهاد نیز می تواند با برنامه ریزی دقیق و گسترده  و حمایت هنرمندان ، در جهت خلق آثاری در شان جایگاه هنر ایرانی و اسلامی گام بردارد.
یساولی افزود : محدود شدن موضوع جشنواره به مسائل صرفا دینی یکی از دلایل کم شدن آثار در بخش نگارگری بود ، باید مسولین این جشنواره به این حرکت به عنوان حرکتی فرهنگی نگاه کرده و با ارائه موضوعاتی گسترده تر و یا حتی گذاشتن بخش آزاد در فراخوان اجازه حضور به هنرمندان بیشتری در این فضای معنوی داده شود . همچنین از آنجا که بخش نگارگری برای اولین بار به این دوسالانه افزوده شده است ، با اطلاع رسانی بیشتر و بهتر امکان حضور آثار بیشتری در این بخش فراهم خواهد شد .
یساولی در پایان از مسئولین برگزاری این جشنواره خواست با نگاهی وسیع تر از قبل در حوزه آموزش اقدام نمایند و ضمن استعداد یابی در استان های مختلف اقدام به برگزاری دوره های آموزشی در شهرهای مختلف نموده وبرگزاری کارگاه های تخصصی  به صورت بورسیه ای برای نخبگان هنری استانها را در دستور کار خود قرار دهند  .  
شایان ذکر است بخش نمایشگاه آثار پنجمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی با نمایش 71 اثر برگزیده بخش تذهیب آغاز به کار نموده است، ۶۲ اثر بخش گل و مرغ در نمایشگاه دوم از روز چهارم دی ماه به مدت یک هفته برگزارخواهد شدو از 14 دی ماه نیز ۴۲ اثر بخش نگارگری و تشعیر به مدت یک هفته در نگارخانه رضوان در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت .
تاريخ: ۱۳۹۵/۹/۲۹