در مشهد برگزار شد ؛ نشست تخصصی تجزیه وتحلیل « ضامن آهو» اثر استاد فرشچیان

 در مشهد برگزار شد ؛ نشست تخصصی تجزیه وتحلیل « ضامن آهو» اثر استاد فرشچیان

عصر جمعه نشست تخصصی تجزیه و تحلیل اثر معروف استاد فرشچیان با عنوان ضامن آهو به همت مکتب هنر رضوان وابسته به موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی به برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی در این برنامه که با استقبال خوب هنرمندان و علاقمندان به نگارگری در مشهد روبه رو شد دو تن از اساتید مطرح نگارگری و از شاگردان استاد فرشچیان به تجزیه و تحلیل اثر مشهور «ضامن آهو» وی پرداختند.
 در حاشیه این برنامه بهمن شریفی به حمایت قابل توجه آستان قدس رضوی از برگزاری  کلاس های آموزشی نگارگری گفت:  برگزاری برنامه های تجزیه و تحلیل آثار می تواند  باعث پیشرفت هنرمندان در هنر نگارگری شود لذا فعالیتی منحصر به فرد محسوب می شود که در نقاط دیگر کشور حتی تهران نیز کمتر رخ می دهد یا اصلا اجرایی نمی شود.
او برگزاری چنین جلساتی را توسط موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی کاری ارزشمند بر شمرد و افزود: حضور اساتید مطرح از شهرهای مختلف در چنین جلساتی سبب می شود تا هنرمندان و علاقمندان به نگارگری بتوانند از زوایای مختلف به بررسی آثار بپرداازند.
وی تصریح کرد: آثار هنرمندان نگارگری مشهد در مثنی سازی و گل مرغ بسیار خوب  است  واین امر سبب شده تا مشهد به عنوان یکی از قطب های نگارگری کشور مطرح شود.
 در حاشیه این نشست تخصصی همچنین  رضا مهدوی یکی دیگر از اساتید گفت: برگزاری چنین جلساتی برای اهل فن و متخصصان سبب می شود تا آنها افزون بر ظاهر آثار نگارگری، ابعاد و زوایای مختلف آن را موشکافی کنند.
وی با سابقه 30 ساله در عرصه نگارگری  افزود: حدود 20 سال در مشهد نگارگری تدریس می کنم و زمانی که تازه تدریس در این عرصه را آغاز کردم، شمار نگارگران مشهد به تعداد انگشتان دست هم نمی رسید.
مهدوی برگزاری چنین نشست هایی با ارائه سفارش آثار هنری و برگزاری پنجمین دوسالانه تذهیب های قرانی در ماه های آینده را حمایتی قابل توجه از سوی موسسه آفرینش های آستان قدس رضوی برشمرد و اظهار داشت: به نظرم هنر نگارگری در مشهد هنری پویاست و این شهر به یکی از قطب های نگارگری در ایران تبدیل شده که البته این امر جزئی از پیش بینی استاد فرشچیان برای مشهد بود.
همچنین مسئول دبیرخانه پنجمین دوسالانه تذهیب های قرآنی هدف از برگزاری این نشست را آمادگی هنرمندان نگارگری در پنجمین دوره دوسالانه تذهیب های قرآنی برشمرد  و افزود: با توجه به اینکه مکتب هنر رضوان به عنوان مرکز تخصصی آموزش های هنرهای ایرانی اسلامی فعال بوده لذا اقدام به برگزاری این نشست کرده است.
یمینی برگزاری چنین نشست هایی را ادامه دار عنوان کرد و افزود: استارت ورک شاپ های نگارگری از مهرامسال آغاز می شود و تا آذر همزمان با اختتامیه دوسالانه تذهیب های قرآنی و نگارگری ادامه می یابد.
وی تصرح کرد: با برنامه هایی از این دست امیدواریم همان طور که مشهد به دلیل برگزاری این دوسالانه در سال های گذشته به قطب تذهیب های قرآنی تبدیل شده اینک به قطب نگارگری در کشور هم تبدیل شود و بنده به این اتفاق امیدوارم.
 
 
 
تاريخ: ۱۳۹۵/۵/۲۳