وقتی کودکان از طریق هنر با فرهنگ رضوی بیشتر آشنا می شوند

 وقتی کودکان از طریق هنر با فرهنگ رضوی بیشتر آشنا می شوند
مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره)  وابسته به موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی همزمان با دهه کرامت، برنامه  فرهنگی و هنری با عنوان «جشن خورشید» را ویژه کودکان و نوجوانان برنامه ریزی کرده که با استقبال خوبی از سوی کودکان و نوجوانان روبرو شده است که گزارشی از چند و چون این برنامه را می خوانید.
 
 
کارگاه های هنری با همراهی مربیان
برگزاری سه کارگاه نقاشی، خوشنویسی و کاردستی در فضای روباز مجتمع برنامه نخست جشن خورشید است. سه میز بزرگ در حیاط قرار گرفته که هر کدام میزبان کودکان و نوجوانانی است که با همراهی مربیان به کشیدن نقاشی، نگارش خط تحریری و تهیه کاردستی مشغول می باشند. در این میان مادران هر لحظه از فرزندان خود یادی می کنند تا هم کیفیت آثار را مشاهده نمایند و هم از فعالیت فرزندان خود در این جشن لذت ببرند.
همه این کارگاه ها با محوریت فرهنگ رضوی تدارک دیده شده؛ بعنوان مثال در کلاس نقاشی، کودکان با همکاری مربیان خود تصاویری از حرم مطهر،گنبد، کبوتر و ... را می کشند.
پس از یک ساعت  تلاش کودکان و نوجوانان برای ارائه اثر مطلوب، نوبت به شرکت در برنامه بعدی می رسد که برای کودکان و نوجوانان علاقمند تدارک دیده شده است. کودکان و نوجوانان وارد  فضای داخلی مجتمع امام خمینی (ره) می شوند و از مسابقات، بازی ها و نمایش عروسکی  و ...لذت می برند. در این مرحله نیز مجری برنامه با طرح سؤالات دینی و مباحث اخلاقی از این گروه سنی، آنها را در مسابقه شرکت می دهد و پس از آن نیز کودکان و نوجوانان به تماشای نمایش های عروسکی می نشینند و از آن لذت می برند.
 
 
رشد و اعتلای آموزشی کودکان با فرهنگ رضوی
پس از پایان این جشن، برای کسب اطلاعات بیشتر سراغ  مدیر مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره) می روم و او در گفت و گو با خبرنگار ما برگزاری جشن خورشید را برنامه ای مناسبتی ویژه ایام دهه کرامت می داند و اظهار می دارد: این برنامه هر روز عصر از ساعت 17 تا 19:30 در این مجتمع برگزار می شود.
عطاریان به برگزاری سه کارگاه نقاشی، خوشنویسی و کاردستی اشاره می کند و می افزاید: این کارگاه ها همراه با اجرای نمایش و مسابقه با هدف ایجاد نشاط برای کودکان و نوجوانان و تلفیق آن با رشد و اعتلای آموزشی آنها با محوریت فرهنگ رضوی برنامه ریزی و اجرایی شده است.
او فعالیت های تخصصی هنری، قرآنی و بازی های کودکانه این مجتمع را ویژه کودکان و نوجوانان برمی شمارد و اضافه می کند: این کارگاه ها با همکاری شماری از مربیان تا پایان دهه کرامت ادامه دارد و قرار است در انتهای آن نمایشگاهی از آثار منتخب در نگارخانه مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره) برگزار شود که همراه با نورافشانی همزمان با شب میلاد امام رضا (ع) است.

 
 
اجرای نمایش عروسکی هر روز با موضوع جدید
در ادامه، معاون هنری موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی در گفت و گو با خبرنگار ما فعالیت های تخصصی ویژه کودک و نوجوان را توسط این مجتمع از جمله سیاست های مهم موسسه آفرینش های هنری آستان قدس می داند و می گوید: خوشبختانه در سال های اخیر این مجتمع به عنوان مرکز نمایش های عروسکی باکیفیت در سطح مشهد و کشور شناخته شده است.
مهدی سیم ریز اشاره ای به برگزاری فستیوال نمایش عروسکی کودک و نوجوان می کند و ادامه می دهد: این فستیوال که در سال گذشته چهارمین دوره خود را پشت سر گذاشت، یکی از مسؤولیت ها و وظایف مجتمع مذکور محسوب می شود و در کنار آن برنامه های مناسبتی همچون جشن خورشید نیز برای ایام خاص سال مانند دهه کرامت اجرایی می شود.
او اجرای نمایش عروسکی در این برنامه را با محوریت فرهنگ رضوی، اخلاقی و معرفی سیره ائمه اطهار (ع) بویژه امام رضا (ع) عنوان  و اضافه می کند: نمایش عروسکی در این جشن هر شب داستان متفاوتی دارد تا مخاطبان این آثار که عمدتا ساکن مناطق اطراف مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره) هستند، هر شب با داستانی متفاوت روبه رو شوند.
معاون هنری موسسه آفرینش های هنری آستان قدس همچنین با اشاره به استقبال خوب کودکان و نوجوانی که  هر شب از این  برنامه ها  استفاده می کنند ابراز خرسندی می کند و می افزاید: خوشبختانه امسال اعتبارات این بخش توسط موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی در راستای خدمت رسانی به مناطق کم برخوردار افزایش داشته لذا تلاش ما این این است که نقاط ضعف جشن های گذشته رفع و نقاط قوت آن تقویت شود تا شاهد جذابیت بیشتر این برنامه برای مخاطبان باشیم.
 
 
تاريخ: ۱۳۹۵/۵/۲۰