یک ماه میزبانی در "ماه مهربانی"

 یک ماه میزبانی در "ماه مهربانی"
مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره) امسال نیز مانند سالهای گذشته ، ساعتی قبل از افطارمیزبان کودکان و نوجوانان منطقه خواجه ربیع در ویژه برنامه ای شاد و آموزنده با عنوان ماه مهربانی است ؛ ویژه برنامه ای که در کنار پرداختن به مسائل دینی و اخلاقی سعی دارد تا لحظاتی شاد و مفرح برای بچه ها مهیا کند .
پیشینه :
ماه مبارک رمضان همه ساله برای مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره) رنگ و بوی خاصی داشته است ،‌ ازهمان ابتدای فعالیت ، مجتمع در ماه مبارک رمضان اقدام به برگزاری ویژه برنامه ای با عنوان ربیع القرآن نمود؛ برنامه ای که به واسطه تلاوت یک جز قرآن در هر روز و حضور قاریان برجسته ملی و بین المللی به سرعت در میان مردم مذهبی آن منطقه جایگاهی خاص و ویژه یافت . این جایگاه در طی 12 سال اجرای پیاپی این برنامه همچنان مستحکم باقی ماند و توانست مخاطبان خود را حفظ نماید .
با تغییر رویکرد فعالیت های مجتمع به کار برای کودک و نوجوان این برنامه نیز سمت و سویی دیگر یافت ، حال ربیع القرآن می بایست در جهتی حرکت کند که بتواند کودکان و نوجوانان منطقه را جذب برنامه های فرهنگی هنری نماید .
مهدی سیم ریز ، معاونت هنری موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی درباره روند این تغییر می گوید : با تغییر روند برنامه های مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره) پرداختن به مسائل تربیتی و اخلاقی در راس برنامه ها قرار گرفت از اینرو تیمی از مربیان هنر و پرورشی ، هنرمندان و فعالین حوزه های مختلف هنری را به کمک گرفتیم ، پس از اجرای برنامه های مختلف در طی چند سال و بازبینی هر برنامه و رفع نقایص ، به شکل کنونی برنامه دست یافتیم .
وی سالن مملو از جمعیت را گواه رضایت مخاطبین می خواند و می گوید : در شروع کار دغدغه ما و دیگر دوستان ، ترس از عدم استقبال بچه ها از این برنامه ها به واسطه حضور شبکه ها و برنامه های مختلف تلویزیونی بود که خوشبختانه پس از طی چند دوره برگزاری اکنون حضور جمعیتی فراتر از ظرفیت سالن میزان رضایت بچه ها از برنامه را گواهی می دهد .
ماه مهربانی :
دکور برنامه یادآور بازار رضا ( بازار معروف مشهد ) است ، دو مغازه در کنار هم با تزئینات و آرایه های زیبا و درب بین این دو که برای ورود و خروج بازیگران و مجری به پشت صحنه استفاده می شود.
ویژه برنامه ماه مهربانی در دو بخش همه روزه در ایام ماه مبارک رمضان در سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره) برگزار می شود ؛ بخش اول ، روخوانی یک جز قرآن به صورت نرم افزاری و بخش دوم برنامه ای مجری محور است که با بهره گیری از آیتم های مختلف از جمله بازی ، مسابقه ، شعر ، قصه و نمایش عروسکی هر روز به آموزش یکی از فضایل اخلاقی به کودکان و نوجوانان حاضر می پردازد.
 
 
 
دعوت از هنرمندان :
سیم ریز در مورد نحوه  انتخاب عوامل برنامه ها می گوید : سعی ما بر این است تا از بهترین عوامل برای بخش های مختلف ، از دکور تا اجرا، بهره ببریم ، فراخوان فستیوال تئاتر کودک و نوجوان آهوانه که اکنون چهارمین دوره آن را پشت سر گذاشته ایم زمان مناسبی برای شناسایی گروه های مستعد و خلاق در زمینه فعالیت های نمایشی برای کودکان و نوجوانان است ، اغلب از میان همین دوستان گروه هایی برای اجرای بخش های مختلف برنامه ها در طی سال بهره می بریم .
وی افزود: با این حال از هنرمندانی که بتوانند طرح های جدیدی برای این گروه سنی ارائه کنند نیز به گرمی استقبال خواهیم نمود.
هنوز راه طولانی پیش رو داریم
مرتضی عطاریان مسئول مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره) این برنامه ها را آغاز مسیر مجتمع در جهت ارتقا سطح فرهنگی منطقه می داند و می گوید : اکنون به نسبت روزهای آغازین کار، پیشرفت خوبی داشته ایم ، حالا مخاطب ما هنر را می شناسد وبه هنرمند احترام می گذارد  اما تا رسیدن به نتیجه مورد نظر راه طولانی را پیش رو داریم .
وی می افزاید : من مطمئنم از بین این گروه فعالین بسیاری در حوزه فرهنگ و هنر به جامعه وارد خواهد شد چرا که جرقه اولیه برای این نوجوانان زده شده است و اکنون آنها چراغ روشن دیگری نیز در افق پیش رویشان دارند .
وی سایر نهادها را به همکاری دعوت نموده و می افزاید : باید همگی فعالین این حوزه دست به دست هم دهیم تا این بخش کم برخوردار جامعه را حمایت کنیم .
 
 
با مخاطبین :
رقیه کاظمی یکی از مخاطبین پرو پا قرص مجتمع و برنامه های این مرکز می گوید : اکنون چهار سال است که به طور مستمر در برنامه ها و کلاس های مجتمع حضور داشته ام ، چیزهای زیادی از این برنامه ها آموخته ام ،‌با امامان و زندگی ایشان آشنا شده ام و حالا به نسبت بقیه دوستانم که به اینجا نمی آیند اطلاعات دینی بیشتری دارم .
فاطمه حسینی نیز می گوید : الان بیش از هشت سال است که در برنامه های مجتمع شرکت می کنم ، من اینجا خوشنویسی و نقاشی آموختم و با هنرهای دیگر آشنا شدم و اغلب برنامه های مجتمع را دنبال می کنم ، اکنون نیز در بخش جزخوانی قرآن که قبل از جشن برگزار می شود شرکت می کنم فقط ای کاش برنامه هایی نیز برای نوجوانان بزرگتر تدارک دیده می شد .
میلاد اکبری یکی دیگر از شرکت کنندگان در برنامه های مجتمع می گوید : حضور در این برنامه ها مسیر زندگی مرا عوض کرده است ، حالا بهتر همه چیز را می بینم و درک می کنم ، تصمیم دارم در آینده هنرمندی بزرگ شوم .
 
تاريخ: ۱۳۹۵/۴/۱۳