جابـِر عَناصُری تعزیه‌شناس ایرانی و دکتر فلسفه در دانشگاه تهران درگذشت

 جابـِر عَناصُری تعزیه‌شناس ایرانی و دکتر فلسفه در دانشگاه تهران درگذشت
دکتر جابر عناصری تعزیه شناس ایرانی و دکتر فلسفه در دانشگاه تهران که موسسه آفرینشهای هنری کتابی از وی با عنوان "سلطان علی بن موسی الرضا " به چاپ رسانده است ، دار فانی را وداع گفت .
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ؛ جابر عناصری در ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ درگذشت و در بهشت زهرا (تهران) به خاک سپرده شد.
جابر عناصری در سال 24 در یک خانواده فرهنگی و مذهبی در محله معمار شهر اردبیل به دنیا آمد و از کودکی به تعزیه و شبیه‌خوانی علاقه‌مند بود.
این پژوهشگر برجسته در سال 42 تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته فلسفه و علوم تربیتی در دانشگاه تهران آغاز کرد و در این رشته تحصیلات خود را تا دکتری ادامه داد و در سال 52 برای پژوهش و سبک تخصصی در زمینه ایران‌شناسی اجتماعی را در دانشگاه لندن به پایان رساند.
عناصری پس از اخذ درجه دکتری از دانشگاه تهران و گذراندن دوره تخصصی مردم‌شناسی در انگلستان با تکیه بر پژوهش‌های قبلی خود، به تحقیق درباره خاورمیانه، جنوب غرب آسیا و به‌ویژه مسائل فرهنگی ترکیه و ایران و افغانستان پرداخت.
وی استاد ممتاز دانشگاه‌های تهران بود و در کنار پژوهش‌های فراوان بیش از 40 کتاب در زمینه فرهنگ ایران به رشته تحریر در آورده است که از آثار وی می‌توان به «شناخت اساطیر ایران بر اساس طومار نقالان»، «شبیه‌خوانی کهن الگوی نمایش‌های ایرانی»، « مردم‌شناسی و روانشناسی هنری»، «عاشق‌ترین عاشقان فرهنگ»، «فرهنگ و پژوهش» ،« نسیم خاطرات» و سلطان علي بن موسي الرضا
 اشاره کرد ؛ کتاب سلطان علی بن موسی الرضا پژوهشي در آيين هاي رضوي است كه به بخش هايي از زندگي حضرت رضا (ع) به زبان  شعر پرداخته است و توسط موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی به چاپ رسیده است .
پژوهشگر برجسته تعزیه به‌خاطر فعالیت‌های پژوهشی ارزشمند در عرصه هنر تعزیه و شبیه‌خوانی لوح ویژه " پدر تعزیه " دانشگاهی ایران را دریافت کرده بود  .
روح بزرگش قرین رحمت الهی باد.
تاريخ: ۱۳۹۵/۱/۲۹