وریا نیک‌منش، کارگردان نماهنگ "قرار": بدون کمک امام، این امر شدنی نبود

 وریا نیک‌منش، کارگردان نماهنگ "قرار": بدون کمک امام، این امر شدنی نبود

نماهنگ "قرار" به سفارش موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ساخته شده است. این نماهنگ، یکی از آثار آلبوم لالایی‌های رضوی متشکل از 8 اثر است که عبدالجبار کاکایی اشعار آن‌ها را سروده و فردین خلعتبری آهنگسازی و تنظیم را انجام داده است. کارگردانی نماهنگ، بر عهده‌ی وریا نیک‌منش و کارگردانی هنری آن مریم هاشم‌نژاد است. این کارگردان خوش‌ذوق و انیمیشن تولیدی‌اش را بیشتر بشناسیم:

رویای یک زیارت
وریا نیک‌منش، کارگردان و متحرک‌ساز انیمیشن، متولد سال 1359سنندج و دارای مدرک کارشناسی گرافیک و کارشناسی ارشد انیمیشن از دانشگاه هنر تهران هستم که کارهای هنری را با همراهی همسرم خانم مریم هاشم‌نژاد، کارگردان و تصویرساز انیمیشن، متولد سال 1360 شهر زنجان و فارغ التحصیل کارشناسی گرافیک از دانشگاه تهران انجام می‌دهم. نماهنگ لالایی "قرار" با محوریت و موضوع امام رضا(ع)‌ ساخته شده است. تصویرگری، فضاسازی اصلی و دیزاین کار توسط خانم هاشم‌نژاد انجام شده و متحرک‌سازی را بنده آماده کردم که پس از طی مراحل اولیه با کارگردانی مشترک کار نهایی و آماده شد. نماهنگ "قرار"، رویای مادری را به تصویر می‌کشد که در خواب، همراه دختر کوچکش با یک چتر به سمت حرم پرواز می‌کنند و از دور حرم مطهر امام رضا(ع) را می‌بینند و طلوع صبح‌شان دیدن حرم است. در واقع نماهنگ "قرار" گوشه‌ای از خواب مادر از حرم مطهر رضوی است.

سلیقه‌ی خوب؛ حساسیت بالا
با وجود تجربه‌ همکاری قبلی برای آرم‌سازی موزه ملک آستان قدس رضوی، ساخت انیمیشن "قرار" اولین کار با موضوع امام رضا(ع) بود که انجام می‌دادم. کاری که تفاوت اصلی آن از نظر فنی بیشتر به چشم آمد و دلیلش سلیقة خوب و حساسیت بالای سفارش دهنده بود که این میزان حساسیت در شروع کار را در کارهای قبلی تجربه نکرده بودیم. دیگر اینکه دست ما برای نشان دادن توانایی‌مان باز بود و اختیار داشتیم سلایق شخصی خود را اعمال کرده و در کل آزادی عمل داشتیم که این امر در بهتر به ثمر رساندن کار نقشی بزرگ داشت. از لطف خاندان نبوت و امامت، همین قدر بگویم که خداوند به ما دو پسر عنایت کرده است. پس از تولد پسر اولم، توفیق ساخت انیمیشن "محمد امین(ص)" به سفارش موسسة فرهنگی هنری صبا شامل حال ما شد و پس از گذشت چند سال و تولد فرزند دوم ما، مفتخر به ساخت و اجرای نماهنگ "قرار" شدیم. این تقارن را به فال نیک گرفته و با آرامشی سرشار و پُر از حس معنوی کار را به پایان رساندیم که بی‌شک بدون کمک و نظر آن امام بزرگوار این امر شدنی نبود.

آرامش معنوی
از امام رضا(ع) می‌خواهم آرامش معنوی را که با ساخت این اثر به ما دست داده، در زندگی‌مان جاوید و پاینده و پایدار کند. اثری که همراه 7 نماهنگ لالایی به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی تهیه شده است و به نظر می‌رسد جمع‌آوری و عرضة آنها در قالب کتاب داستان همراه با CD نقش مؤثری در اشاعة فرهنگ رضوی بین کودکان و نوجوانان داشته باشد. ضمن اینکه خود من برای نشر بیشتر فرهنگ رضوی، قصد ساخت یکسری نماهنگ و حتی سریال‌های داستانی با محوریت امام رضا(ع) برای گروه سنی کودک و نوجوان و یا کلیپ‌های کوتاه در همین زمینه را دارم که اگر خداوند توفیق دهد آنها را اجرا و پیاده خواهیم کرد.

حرف آخر
مایلم از آقای محمد ظریف صدر که بانی خیر برای این همکاری بودند و از هماهنگی و همکاری خوب مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به عنوان سفارش دهنده کار تشکر کنم که با حمایت‌های همه جانبه خود زمینه‌ساز اجرای بی‌دغدغه کار بودند.

تاريخ: ۱۳۹۴/۶/۱۰