"بهرام خانی" تنظیم‌کننده‌ی موسیقی "قبله‌ی عاشقان": با یاری صاحب خراسان، کار را به سرانجام رساندیم

 "بهرام خانی" تنظیم‌کننده‌ی موسیقی "قبله‌ی عاشقان": با یاری صاحب خراسان، کار را به سرانجام رساندیم

از آخرین آثارش در موسیقی سنتی ایران"مسیحا"است. مجوعه‌ای که روایتگر داستان بانویی است با مقام آسمانی و رسالت مادریِ حجت الهی بر زمین. توفیق آهنگ‌سازی این مجموعه را لطف لایزال خالق هنر می‌داند. این آلبوم بنا به گفته‌ی خانی، به عنوان اثری مذهبی مقبول دل مردم می‌شود و نگاه اهالی هنر را نیز جذب می‌کند. "بهرام خانی" تولد یافته خانه‌ای است که اهالی‌اش، هنر را غنیمت می‌دانند و اصالتش به تهران 1345 بازمی‌گردد. فعالیت هنری را در نوجوانی با "تنبور"آغاز می‌کند و رفته‌رفته پایش به محافل استادان به نامی چون "مهرداد دلنواز"، "هوشنگ ظریف"، "حسین علیزاده" و "استاد فخرالدینی"باز می‌شود تا فنون اغلب سازهای ایرانی را به خوبی بیاموزد.

قبله‌ی عاشقان
شروع همکاری‌ این هنرمند با آستان منور و ملک‌پاسبان رضوی به روایت خودش، چنین رقم می‌خورد: «چندی پس از انتشار مجموعه مسیحا بود که به دعوت موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در کنار گروهی از هنرمندان کاربلد موسیقی ایران و همراهی استاد حسام‌الدین سراج، تولید قطعه‌ای موسیقایی به نام "قبله‌ی عاشقان"را آغاز کردیم و با یاری معنوی صاحب خراسان آن را به سرانجام رساندیم.» خانی در فرصتی سه ماهه، ملودی‌های مقامی "عزیز تنها"را با جان می‌شنود و بعد از آن به یاری سابقه‌ی همکاری با "حسام‌الدین سراج" و آشنایی با کم و کیف گام‌های صدای او تمام توان‌اش را به کار می‌بندد و تنظیم آهنگ را به بهترین شکل به پایان می‌برد.

الهامات کم نبود
بهرام خانی درباره‌ی تاثیر بی‌بدیل امام رضا(ع) در خلق این اثر، خالصانه و صمیمانه می‌گوید: «الهامات انیس‌النفوس(ع) از آغاز کار تا به پایان کم نبود. از انتخاب من در میان این همه صاحب هنر، تا حال عجیبی که در میانه‌ی راه روانه‌ی جان و روحمان می‌کرد تا با نفسی تازه این اثر را به قدم آخر برسانیم و به عاشقان حرم هدیه کنیم.»
شاید دلیل زائر شدن هنرمند به کوی یار نیز همین حس ناب بوده است: «در آغاز کار بود که دامن لطف ایشان را گرفتم و به مشهد آمدم. حس و حال لحظات آغازین کار را بر اساس روایت ناب تجربه شده‌ام از لحظه‌ی ورود به صحن و سرای پر نورشان ساختم که گمان کنم برای تمامی زائرانشان حالی مشترک را به ارمغان می‌آورد. اگر چه در ویرایش نهایی، زمان این قسمت از اثر که پیش از شروع کلام استاد سراج است به دلیل محدودیت و دوری از اطناب کمتر از گذشته شد اما شیرینی‌اش همچنان برای من محفوظ است.»

لطف صاحب اثر، بی‌انتهاست
دل تنظیم‌کننده موسیقی قطعه‌ی"قبله‌ی عاشقان"که یکی از 8 اثر فاخر آلبومی رضوی به تولید موسسه‌ی آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی است، برای استقبال مشتاقان از اثر، قرص و محکم است. چرا که عقیده دارد: «کار خوب مثل طلاست. در هر قالبی که ریخته شود، چه موسیقی کلاسیک، سنتی و یا هر سبک دیگر، قطعا درخشنده خواهد بود. حال اگر اثری گره بخورد به نام بزرگان، فروغ نام‌شان در اثر، مزید بر علت خواهد بود. از طرفی اگر حرفی از دل برآید قطعا به دل هم می‌نشیند.»
حرف‌های پایانی خانی از برکت زندگی‌اش به لطف امام رضا(ع) شنیدنی است: «برکت این اثر موسیقایی تا به این لحظه در زندگی‌ام و در روزیِ آسمانی و زمینی‌ام در جریان بوده است. چرا که لطف صاحب اثر بی‌انتها و فراگیر است. امید دارم با نشاندن تصاویری زیبا بر روی این قطعه، آرامش را مهمان دل عاشقان حرم رضوی کنیم.»

تاريخ: ۱۳۹۴/۶/۲