سوگواره گل كرد خورشيد در دانشگام امام رضا به كار خود پايان داد

 سوگواره گل كرد خورشيد در دانشگام امام رضا به كار خود پايان داد
 

اجراي نمايش «عطف به سبز»

«عطف به سبز» با نویسندگی دکتر مهدی پور رضاییان و کارگردانی عباس جان فدا؛ تئاتری که در افتتاحیه ی سوگواره ی«گُل کَرد خورشید»، کاری مشترک از مؤسسه ی آفرینش های هنری آستان قدس رضوی و دانشگاه امام رضا(ع) به اجرا درآمد. نمایشی که حاصل زحمت گروهی است چند نفره

عباس جان فدا؛ کارگردان نمایش«عطف به سبز» در مورد اين نمايش گفت: جرقه ی اوّلیه ی اجرای این نمایش در سال 86 زده شد و تصمیم به اجرای آن گرفتم. البته قبلاً اجراهای زیادی از این نمایش در سطح کشور انجام شده بود ولی در شهر مشهد به طور خاص اجرا نشده بود. نمایش«عطف به سبز» در سال 87 به عنوان اثر برگزیده ی جشنواره ی استانی بسیج انتخاب شد.

وي در خصوص همكاري با موسسه آفرينش هاي هنري آستان قدس رضوي اظهار داشت: حدود 15-16 سالی هست که به صورت حرفه ای و مستمر کار تئاتر می کنم. اجرای نمایش «عطف به سبز» دوّمین همکاری مستقیم من با مؤسسه آفرينش هاي هنري است و پيش از اين نمایشنامه «پناهنده» را با همكاري اين موسسه اجرا نموديم.

عصر روز دهم با حضور مجتبي راعي

تالار همايش هاي «الغدير» دانشگاه امام رضا(ع) مشهد، شامگاه شنبه و در سومين روز از برگزاري سوگواره «گل کرد خورشيد» ميزبان دانشجويان، منتقدان و علاقه مندان سينما بود. اين نشست که به نمايش و نقد و بررسي «عصر روز دهم» جديدترين ساخته «مجتبي راعي» اختصاص داشت، از سوي موسسه آفرينش هاي هنري آستان قدس رضوي برگزار شد. «مجتبي راعي» پس از نمايش فيلم «عصر روز دهم»، در جلسه نقد و بررسي اين اثر حضور يافت و پاسخگوي پرسش هاي دانشجويان و حاضران شد.

در اين نشست که بيشتر حاضران آن دانشجويان بودند، راعي با پرسش هايي درباره ساختار تکنيکي و محتوايي فيلم از «عصر روز دهم» مواجه شد. پرسش هايي چون پايان بندي کليشه اي، اغراق آميز و تصنعي فيلم، ساختار هندي اثر، بي توجهي به شخصيت پردازي هاي لازم، شتابزدگي در اجرا، بهره گيري از عراقي ها به عنوان بازيگر فيلم، لحاظ کردن ساختار مستند در يک اثر داستاني و اصرار بر قرار گرفتن فيلم در عرصه سينماي دفاع مقدس و ...پاسخ اين پرسش ها نيز در برخي موارد، پذيرش ضعف و کاستي هاي فيلم از سوي راعي بود.در اين نشست نقد و بررسي که پژمان لشگري پور، معاون فرهنگي بنياد سينمايي فارابي مجري آن بود، علاوه بر دانشجويان، منتقدان و علاقه مندان سينما، احمد ميرعلايي مديرعامل بنياد سينمايي فارابي نيز حضور داشت.

طنين شعر عاشورايي در دانشگاه امام رضا (ع)

در شب پاياني مراسم سوگواره گل كرد خورشيد، شب شعر عاشورايي با حضور اساتيد برجسته كشور و استان در سالن آمفي تئاتر دانشگاه امام رضا (ع) برگزار شد.

در اين مراسم موسوي گرمارودي، سعيد بيابانكي، عليرضا بديع، حميدرضا برقعي، استاد شفق و... دانشجويان مشتاق اشعاري را به شعر آييني ميهمان كردند.

تاريخ: ۱۳۹۰/۹/۲۸