آیدین آغداشلو

 آیدین آغداشلو
نام پدر :  
سال تولد :  
محل تولد :  
ميزان تحصيلات :  معادل دكترا
شماره تماس :  
آدرس :  
آدرس ايميل :  
آدرس وبسايت :  
رشته هنري :  نقاشی
درجه هنري :  
شغل :  
اساتيد :  
مقام هاي كسب شده در جشنواره ها و مسابقات :
تأليفات :
سوابق اجرايي :  
سابقه همكاري با موسسه :  
مختصري از بيوگرافي هنري :
آيدين آغداشلومتولد سال 1319 در رشت است.
او اولين اثر نقاشي اش را در 14 ساله به فروش رساند و در19 سالگي به دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران  رفت و اولين مقاله‌اش را در زمينه نقد هنري در مجله انديشه و هنر انتشار داد و از آن پس نگارش نقد هنري و ادبي را ادامه داد.
وي از سال 1352 تا 1357 در هنرستان هنرهاي زيباي پسران و دانشکده هنرهاي تزئيني به تدريس مشغول بود و در طي همين سال‌ها در انجمن ايران و آمريکا در تهران يک نمايشگاه انفرادي نقاشي برگزار کرد.
آغداشلو مجموعه‌اي از کتاب‌ها و نسخه‌هاي خطي را که جمع آوري کرده بود در موزه نگارستان به نمايش گذاشت و چندي بعد برنامه اي با عنوان شيوه‌هاي ديدن براي تلويزيون ملي ايران ساخت.
وي به نگارش، طراحي و اجراي فيلمنامه‌اي به نام رنگين کمان پرداخت که شامل نقاشي‌هاي متحرک بود و نويسندگي و اجراي دو فيلم مستند درباره خوشنويسي و کاشي‌کاري در معماري کهن ايراني را بر عهده گرفت.
آغداشلو در تأسيس موزه رضا عباسي در سال 1356 نقش مؤثرى داشت و به سرپرستى آن منصوب شد. مشارکت در تاسيس و برنامه‌ريزي موزه هنرهاي معاصر تهران، موزه کرمان و موزه خرم آباد از ديگر فعاليت‌هاي او در اين زمينه است.
وي يک سال پس از انقلاب اسلامي کار گرافيک را از سر گرفت و از سال 1359 در دانشکده هنر دانشگاه الزهرا، دانشگاه آزاد و دانشگاه کرمان تدريس کرد و در ضمن به ايراد بيش از 200 سخنراني در ايران و خارج از کشور پرداخت.
آغداشلو از سال 1359 نقاشي را در سطح وسيعي آغاز کرد و از آن پس در بيش از 30 نمايشگاه گروهي شرکت کرد.
وي در زمينه نوشتن و ساخت فيلم مستند درباره هنر ايران نيز فعاليتش را ادامه داد و مجموعه 13 قسمتي با عنوان به سوي سيمرغ را درباره تاريخ نقاشي ايران تا قرن چهاردهم هجري براي صدا و سيما ساخت.
او تا سال 1385 چندين کتاب منتشر کرد که از آن جمله مي‌توان به تک چهره ها، آقا لطفعلي صورتگر شيرازي و سال‌هاي آتش و برف اشاره کرد.
آيدين آغداشلو سابقه همکاري با موسسه آفرينش هاي هنري آستان قدس رضوي در زمينه مشاوره هنري ، کارگاه عملی (وِرک شاپ)، سخنراني های هنري با موضوعات مختلف و شرکت در نمایشگاه نقاشی گروهی را دارد.